- Kard. Philippe Barbarin osobiście poinformuje Benedykta XVI o propozycji utworzenia wspólnej rady Kościołów chrześcijańskich Europy.
Arcybiskup Lyonu odniósł się do wczorajszych słów duchowego zwierzchnika prawosławia, Bartłomieja I podczas 13. Zgromadzenia Konferencji Kościołów Europejskich.
- Patriarcha wyraził nadzieję, że relacje z Kościołem katolickim mogą stać się bardziej intensywne, a nawet w swym oświadczeniu poszedł jeszcze dalej – stwierdził kard. Barbarin. Purpurat zauważył, że nie jest to nowa propozycja. Problem wymaga poważniejszych zmian strukturalnych i ma związek z tym, że Kościół katolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów. - Mogę jedynie powiedzieć, że ten braterski, pełen mocy i nadziei apel patriarchy Konstantynopola został uważnie wysłuchany – powiedział prymas Galii.
Kard. Barbarin wyznał dziennikarzom, że miał również okazję do osobistej wymiany zdań z Patriarchą Ekumenicznym, który poprosił go o przekazanie treści swego przesłania do kompetentnych organów Kurii Rzymskiej. Kard. Barbarin zauważył zarazem, że należy odróżnić dwa poziomy: istniejącej już od lat konkretnej współpracy oraz struktur. Ta ostatnia sprawa wymaga refleksji.
Przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich, pastor Jean Arnold de Clermont jest przekonany, że nowa rada może być miejscem spotkania wszystkich chrześcijan naszego kontynentu i wypracowywania wspólnego orędzia do społeczeństwa Europy.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.