Mężczyźni mieszkający z rodzicami są bardziej agresywni

Mężczyźni, którzy po 20-tce ciągle mieszkają z rodzicami, są bardziej agresywni niż rówieśnicy, którzy prowadzą niezależne życie - wykazały badania brytyjskie, o których informuje pismo "Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology".

Zdaniem autorów pracy, dzieje się tak m.in. dlatego, że panowie ci mają mniej obowiązków, a zarazem więcej swoich zarobków mogą wydawać na alkohol, który sprzyja agresji.

Pozostawanie w domu rodzinnym i odkładanie samodzielnego życia na później stało się coraz bardziej powszechniejszym zjawiskiem w Wielkiej Brytanii i USA w ciągu ostatnich 40 lat.

Naukowcy z collegium Queen Mary na Uniwersytecie Londyńskim przebadali 8.397 młodych kobiet i mężczyzn z Wielkiej Brytanii. Pytano ich o to, czy w ciągu ostatnich 5 lat przejawiali agresywne zachowania i czy mieli problemy ze zdrowiem psychicznym.

Okazało się, że w przypadku mężczyzn w wieku 20-24 lat życie wspólne z rodzicami było czynnikiem, który najsilniej wpływał na skłonność do agresji.

Grupa ta stanowiła zaledwie 4 proc. w całej badanej populacji męskiej, ale była odpowiedzialna za ponad 21 proc. wszystkich aktów przemocy wobec innych osób (głównie obcych).

Mężczyźni ci są bardziej skłonni również do innych hedonistycznych a zarazem aspołecznych zachowań, jak niebezpieczne picie alkoholu i nadużywanie narkotyków, czy ryzykowne zachowania seksualne - wykazały badania.

Można to tłumaczyć tym, że panowie ci nie mają na głowie żadnych obowiązków związanych np. z utrzymaniem mieszkania i dzieci oraz dopasowaniem się do życiowej partnerki, uważa prowadzący badania prof. Jeremy Coid.

Poza tym, młodzi mężczyźni pozostający w rodzinnym gnieździe częściej uzyskują wsparcie finansowe od rodziców. Jak wykazali badacze, dochody tej grupy były podobne do zarobków mężczyzn, którzy wyszli z domu i wzięli na siebie odpowiedzialność za swoje życie. Dlatego mają oni więcej pieniędzy do dyspozycji i mogą więcej wydawać np. na alkohol, co częściowo tłumaczy dlaczego częściej mają problemy z nadużywaniem go, podsumowują naukowcy.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Pablo
  22.07.2009 10:50

  Bez tych badań widać jak się maminsynki zachowują wśród ludzi. Siedzi taki 24 latek w domu, narzeka na wszystko, do roboty nie pójdzie "za marne pięniądze", nie uczy się - tylko gnije za młodu. Kopa z domu powinien dostać. Jak by zgłodniał to zacząłby może myśleć.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »