W obliczu kolejnego fiaska rozmów pokojowych i dramatycznego pogorszenia sytuacji w Syrii Ojciec Święty ponownie zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o zintensyfikowanie wysiłków na rzecz przywrócenia pokoju na tej, jak podkreślił, umęczonej ziemi.
Wezwał, by strony konfliktu jak najszybciej zasiadły do stołu rokowań. Franciszek mówił o tym na zakończenie południowego spotkania z wiernymi na Anioł Pański.
„Z głębokim niepokojem śledzę dramatyczny los ludności cywilnej, uwikłanej w gwałtowne walki w umiłowanej Syrii i zmuszonej do porzucenia wszystkiego, by uciec od grozy wojny - mówił Franciszek. - Pragnę, aby ze szczodrą solidarnością udzielono niezbędnej pomocy, by zapewnić ludności przeżycie i godność. Jednocześnie apeluję do wspólnoty międzynarodowej, aby nie szczędziła żadnych wysiłków i niezwłocznie doprowadziła strony konfliktu do stołu negocjacji. Tylko polityczne rozwiązanie konfliktu może zagwarantować przyszłość pojednania i pokoju w tym umiłowanym i umęczonym kraju, w którego intencji proszę o wiele modlitwy”.
Wraz z Franciszkiem wierni zebrani na placu św. Piotra odmówili modlitwę za Syrię.
Nawiązując do przypadającego jutro Międzynarodowego Dnia Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi Franciszek zaapelował o podjęcie zdecydowanych wysiłków, by wykorzenić tę zbrodnię i niewybaczalną hańbę. Podkreślił, że wspomniany dzień daje doskonałą okazję do tego, by pomóc współczesnym niewolnikom zerwać ciężkie kajdany wyzysku i przywrócić im wolność i godność. Wymienił w tym kontekście szczególnie niewolnictwo kobiet i dzieci. Ojciec Święty mówił o tym na zakończenie południowego spotkania z wiernymi na Anioł Pański.
To właśnie Papież Franciszek w lutym ub.r. ogłosił wspomnienie św. Józefiny Bakhity (8 lutego) - w młodości sudańskiej niewolnicy, a potem siostry kanosjanki, Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.