Franciszek spotkał się z prezydent Korei Południowej i premierem Wietnamu.
Wczoraj po południu Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydent Korei Południowej Park Geun-hye. Do Rzymu pani Park przybyła przy okazji swojej obecności na szczycie Azja-Europa w Mediolanie. Podczas półgodzinnego spotkania rozmawiano o sierpniowej wizycie Ojca Świętego w Korei Południowej. Pani prezydent poprosiła Franciszka o modlitwę w intencji pokojowego zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego, a także podziękowała za zaangażowanie Kościoła w walkę z epidemią wirusa Ebola oraz za wysiłki na rzecz pojednania i pokoju na świecie.
***
Na prywatnej audiencji Ojciec Święty przyjął premiera Wietnamu Nguyễna Tấn Dũnga. Jak wiadomo, Stolica Apostolska pragnie wzmocnienia relacji z tym krajem, co przynajmniej teoretycznie dałoby także miejscowemu Kościołowi więcej możliwości działania w tamtejszych realiach „prywatyzującego się socjalizmu”. Wyrazem tego mogłoby być nawiązanie stałych stosunków dyplomatycznych na szczeblu ambasady i nuncjatury. Obecnie Watykan reprezentuje w Wietnamie przedstawiciel papieski abp Leopoldo Girelli, który jednak nie rezyduje na miejscu.
Z drugiej strony również szef wietnamskiego rządu zadeklarował przed wizytą w Watykanie, że widzi w Kościele katolickim „podporę w realizacji zrównoważonego rozwoju kraju”. Dlatego i premier Tấn Dũng stwierdził, że przywiązuje wielką wagę do relacji ze Stolicą Apostolską i do polityki wolności religijnej, a obecne spotkanie uważa za szansę na dalsze umocnienie dwustronnych stosunków.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.