Franciszek spotkał się z prezydent Korei Południowej i premierem Wietnamu.
Wczoraj po południu Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydent Korei Południowej Park Geun-hye. Do Rzymu pani Park przybyła przy okazji swojej obecności na szczycie Azja-Europa w Mediolanie. Podczas półgodzinnego spotkania rozmawiano o sierpniowej wizycie Ojca Świętego w Korei Południowej. Pani prezydent poprosiła Franciszka o modlitwę w intencji pokojowego zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego, a także podziękowała za zaangażowanie Kościoła w walkę z epidemią wirusa Ebola oraz za wysiłki na rzecz pojednania i pokoju na świecie.
***
Na prywatnej audiencji Ojciec Święty przyjął premiera Wietnamu Nguyễna Tấn Dũnga. Jak wiadomo, Stolica Apostolska pragnie wzmocnienia relacji z tym krajem, co przynajmniej teoretycznie dałoby także miejscowemu Kościołowi więcej możliwości działania w tamtejszych realiach „prywatyzującego się socjalizmu”. Wyrazem tego mogłoby być nawiązanie stałych stosunków dyplomatycznych na szczeblu ambasady i nuncjatury. Obecnie Watykan reprezentuje w Wietnamie przedstawiciel papieski abp Leopoldo Girelli, który jednak nie rezyduje na miejscu.
Z drugiej strony również szef wietnamskiego rządu zadeklarował przed wizytą w Watykanie, że widzi w Kościele katolickim „podporę w realizacji zrównoważonego rozwoju kraju”. Dlatego i premier Tấn Dũng stwierdził, że przywiązuje wielką wagę do relacji ze Stolicą Apostolską i do polityki wolności religijnej, a obecne spotkanie uważa za szansę na dalsze umocnienie dwustronnych stosunków.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.