Księga pełna miłosierdzia

Jak modlili się biblijni bohaterowie i co wiedzieli na temat miłosierdzia?

Dziwna sprawa z tą Księgą Tobiasza. Opisana w niej historia wydaje się być tak nieprawdopodobna, że np. żydzi, czy protestanci widzą w niej raczej apokryf, niż tekst święty. A jednak ma ona w sobie coś, co zwłaszcza teraz, w Roku Miłosierdzia, powinno przemówić do nas w szczególny sposób.

Na pierwszy rzut oka Księga Tobiasza to nic innego, jak piękna, biblijna baśń. Oto jej tytułowy bohater wyprawia się do Medii po swego rodzaju („sakwę z dziesięcioma talentami srebra”). Przywiezie stamtąd jednak dużo, dużo więcej. M.in. cudowny lek, który przywróci wzrok jego ojcu oraz Sarę - dziewczynę, którą pojmie za żonę.

Wcześniej wyratuje ją ze szponów okrutnego demona, który czmychnie przed nim „aż do Górnego Egiptu” (w baśni napisano by, że tam  gdzie pieprz rośnie – czyli na koniec świata). A wszystko to stanie się dzięki pomocy tajemniczego towarzysza podróży, który na końcu okaże się być aniołem.

Sama radość czytać tę pełną niezwykłych przygód, starotestamentalną księgę. Ale przecież ma ona nam do zaoferowania dużo, dużo więcej niż tylko barwnie podany, mitologiczny schemat wyprawy bohatera. Jest ona bowiem przede wszystkim opowieścią o miłosierdziu – zarówno Boga, jak i człowieka.

Ojciec Tobiasza spełniał wiele uczynków miłosierdzia. Jak sam wyznaje: „Dawałem często jałmużnę braciom z mojego narodu. Dawałem mój chleb głodnym i ubranie nagim. A jeśli widziałem zwłoki któregoś z moich rodaków wyrzucone poza mury Niniwy, grzebałem je”.  Za to ostatnie groziło mu wielkie niebezpieczeństwo, a jednak raz po raz dokonywał zakazanych przez króla Sennacheryba pochówków.

Anioł mówi do Tobiasza i Sary „módlcie się, i proście Pana nieba, aby okazał wam miłosierdzie i ocalił was.” Tobiasz modląc się do Boga prosi: „Okaż mnie i jej miłosierdzie i pozwól razem dożyć starości!”. Także Sara zwraca się do miłosiernego Boga, natomiast jej rodzice wypowiadają następujące słowa do Pana: „Postąpiłeś z nami według wielkiego Twego miłosierdzia. Bądź uwielbiony, ponieważ się zmiłowałeś nad dwoma jedynakami, okaż im, Panie, miłosierdzie i ocal ich! Pozwól im dokończyć życia w szczęściu i w łasce!”.

Czym jest Boże miłosierdzie? Czy można na nie zasłużyć, a jeśli tak, to w jaki sposób? Jak modlili się biblijni bohaterowie i co wiedzieli na temat miłosierdzia?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania znaleźć można właśnie w Księdze Tobiasza. Księdze pełnej miłosierdzia. Jej lektura powinna być obowiązkowa w trwającym właśnie Roku Miłosierdzia.

*

Więcej na temat Roku Miłosierdzia można znaleźć tutaj

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Awa
  15.02.2016 14:39
  Awa
  a co tam Panie u księdza Międlara słychac?
 • Awa
  15.02.2016 14:47
  Awa
  W związku z informacją dotyczącą odwołania ks. Jacka Międlara CM z wrocławskiej parafii pw. św. Anny na Oporowie, informuję, że decyzję o odwołaniu podjęły władze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, którego w/w kapłan jest członkiem, nie informując Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej o powodach swojej decyzji.
  Jedyną informacją, jaka dotarła do Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej w tej sprawie jest informacja przedstawiciela Kurii Prowincjalnej Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo o samym fakcie odwołania kapłana przez Zgromadzenie, którą przyjmujemy do wiadomości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13°C Czwartek
  wieczór
  11°C Piątek
  noc
  7°C Piątek
  rano
  14°C Piątek
  dzień
  wiecej »