Wraz z początkiem Wielkiego Postu wystartowała Jałmużna Wielkopostna - ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła prawosławnego i Diakonię Kościoła ewangelickiego.
- Jałmużna Wielkopostna to akcja edukacyjna, formacyjna, ale także jest to konkretna materialna pomoc - wyjaśnił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
W ramach akcji do polskich domów trafi 680 tys. Skarbonek Miłosierdzia. Dystrybuowane będą poprzez parafialne i szkolne koła Caritas. - Celem Jałmużny jest zwrócenie uwagi na kondycję i potrzeby osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. Dając jałmużnę, możemy przyczynić się do przekazania pieniędzy na zakup leków dla chorej sąsiadki - wyjaśnia Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska.
Dodał, że zebrane środki rozdysponowane zostaną przez parafialne i diecezjalne oddziały Caritas.
- Jałmużna jest uczynkiem miłosierdzia wobec człowieka, który jest w trudnej sytuacji. To świadome wyrzeczenie się czegoś na korzyść człowieka, który potrzebuje pomocy - powiedział dyrektor Caritas.
Wyjaśnił, że sama jałmużna nie jest konieczna do zbawienia, ale jest wypełnieniem przykazania miłości. - Będziemy sądzeni z miłości - przypomniał. Zwrócił także uwagę, że "poprzez dawanie jałmużny w jakimś sensie uczestniczymy w sprawiedliwym podziale dóbr”.
Zainicjowana przez Caritas Kościoła katolickiego akcja Jałmużny Wielkopostnej prowadzona jest od 1995 r., a od 2000 r. ma charakter ekumeniczny. Uczestniczy w niej także Eleos Kościoła prawosławnego oraz Diakonia Kościoła ewangelickiego.
W tym roku Diakonia świętuje 20-lecie uczestnictwa w akcji Caritas. - Cieszymy się, że jest to akcja ekumeniczna. Czynienie miłosierdzia dzieje się poza granicami wyznaniowymi, najważniejsze jest to, że można wspólnie nieść pomoc - powiedziała Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Dodała, że do parafii Kościoła ewangelickiego trafi w tym roku 12 tys. skarbonek. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację osób starszych, zakup leków oraz wszelkie wsparcie w zależności od potrzeb.
Z kolei ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos Kościoła prawosławnego, zwrócił uwagę, że czynienie jałmużny nie wymaga od nas wyrzeczenia ponad miarę. - Skarbonka przypomina nam o tym, jak ważna jest odrobina obecności w nieszczęściu drugiego człowieka - powiedział.
W tym roku Eleos przygotował 22 tys. skarbonek. Zebrane środki także zostaną przeznaczone na wsparcie ludzi chorych i w podeszłym wieku. Dodatkowo, w Białymstoku, datki na jałmużnę zostaną przeznaczone na nowo powstały cerkiewny Dom Pomocy Społecznej, a w Gładyszowie na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjno-wypoczynkowych dla dzieci chorych i z rodzin mniej uposażonych.
Akcję można wesprzeć, wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 koszt 2,46 z VAT lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem Jałmużna Wielkopostna.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.