1,5 mld zł dla zbrojeniówki

Około 1,5 mld zł trafi do polskiego przemysłu zbrojeniowego w pierwszej transzy pomocy w ramach tzw. komitetu antykryzysowego - poinformował wiceminister gospodarki, przewodniczący komitetu Adam Szejnfeld.

We wtorek Szejnfeld został przewodniczącym komitetu sterującego ds. wspierania przez Agencję Rozwoju Przemysłu inicjatyw pobudzających polską gospodarkę. Komitet jest zaangażowany w przydzielanie pomocy przedsiębiorstwom w czasie kryzysu. Do wykorzystania będzie miał 5 mld zł. Program ma trwać do 31 grudnia 2010 r. W pierwszej fazie środki skierowane mają być na wsparcie sektora przemysłu zbrojeniowego.

Jak powiedział Szejnfeld w środę w radiowych "Sygnałach Dnia", wykonawcą programu rządowego przyjętego przez Radę Ministrów będzie Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP); jednak zanim ARP będzie mogła podjąć działania pomocowe wobec określonego przedsiębiorstwa, będzie musiała uzyskać pozytywną opinię komitetu sterującego. Zapowiedział, że niebawem zostaną przyjęte zasady funkcjonowania komitetu.

"Już MON przygotowuje plan dotyczący firm, które mogłyby być objęte tą pomocą. Te firmy przemysłu zbrojeniowego są już powiadomione, że jest taki program i przygotowują projekty, które mogłyby zgłaszać do nas w celu rozstrzygania, czy one się kwalifikują, czy nie" - wyjaśnił.

Dodał, że trwają prace analityczne na temat tego, które ewentualnie sektory czy branże wymagają podobnej pomocy, "a z drugiej strony, na ile państwo będzie w stanie tej pomocy udzielać".

"Rozważamy także możliwość traktowania tej kwestii bardziej w sposób regionalny niż sektorowy, czy też regionalno-branżowy" - zaznaczył wiceminister.

Jak poinformował we wtorek resort gospodarki, do głównych zadań komitetu należy m.in. opiniowanie trybu i zasad wsparcia poszczególnych sektorów, a także opiniowanie indywidualnych projektów finansowanych w ramach programu ramowego. Ma on także powołać komitet inwestycyjny, który będzie opiniował plany i programy oraz wyrażał zgodę na reinwestowanie środków z głównego programu w nowe projekty.

"Wsparcie dla projektów i przedsiębiorców będzie pomocą zwrotną, możliwą do zastosowania w czterech formach: pożyczek, zakupu obligacji, udzielania poręczeń i gwarancji oraz dokapitalizowania" - wskazało MG. Źródłem finansowania pomocy będą środki pozyskiwane przez Agencję Rozwoju Przemysłu z emisji obligacji lub zaciąganych kredytów poręczanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa, do wysokości 5 mld zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
15°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
wiecej »