Nie tylko Półtawska

O kobietach które odegrały ważną rolę w Kościele, m.in.: św. Katarzynie ze Sieny i św. Brygidzie Szwedzkiej, których rad słuchali papieże, ale także o kobietach które dzisiaj mają w Kościele ogromne wpływy pisze Rzeczpospolita.

Jak pisze Ewa Czaczkowska, kobiece wpływy są ogromne także dzisiaj, "choć wciąż nie w bezpośrednim podejmowaniu decyzji". Jak dodaje, "największe zainteresowanie, jak dawniej, tak i dzisiaj, wzbudza poziom nieoficjalnych wpływów kobiet na mężczyzn Kościoła".

– Jest to poziom najmniej uchwytny, gdyż oparty na głębokich relacjach. Jest to oddziaływanie wzajemne. Kobiety w tych relacjach wpływają na człowieczeństwo, na duchowość danego kapłana, biskupa, papieża – mówi Ewa Kusz, psycholog, członkini prezydium Światowej Konferencji Instytutów Świeckich, jak pisze Rzeczpospolita - "jedna z tych kobiet w Kościele, których głos się liczy". W jej przekonaniu taki nieoficjalny, a głęboki wpływ na księży mogą mieć zarówno kobiety, które są blisko danego duchownego, gdyż pracują np. w kuchni albo w sekretariacie, jak i kobiety, które są dla nich partnerkami intelektualnymi i duchowymi.

Czaczkowska zaznacza, że Wanda Półtawska była partnerką intelektualną w sprawach życia poczętego dla Jana Pawła II. Pisze też m.in. o intelektualnej i duchowej więzi Hansa Ursa von Balthasara z mistyczką Adrienne von Speyr, Karla Rahnera ze znaną niemiecką pisarką Luise Rinser, o przyjaźni prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego z Marią Okońską, współzałożycielką Instytutu Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła, i katolicką pisarką Marią Winowską, mieszkającą we Francji. Wymienia także Chiarę Lubich i Matkę Teresę z Kalkuty. Pisze również o zapomnianych kobietach, jak Carmen Hernández, która z Kiko Argüello tworzyła Drogę Neokatechumenalną, oraz Marie-Helene Mathieu, która wspólnie z Jeanem Vanierem utworzyła ruch Wiara i Światło, z kolei w Polsce w latach 80. świecki Instytut Świętej Rodziny założyli abp Kazimierz Majdański i lekarka dr Monika Wójcik.

Po Soborze Watykańskim II kobiety otrzymały możliwość pełnienia funkcji i urzędów kościelnych, ale w Polsce nawet te ograniczone możliwości są słabo wykorzystywane - pisze Czaczkowska. Zaznacza, że w żadnej polskiej diecezji kobieta nie jest ekonomką, choć prawo kanoniczne na to zezwala, nie mówiąc o pełnieniu funkcji kanclerza kurii biskupiej. W czterech krajach europejskich świeckie kobiety są rzeczniczkami episkopatów, w Polsce na razie tylko jedna rzeczniczką diecezji. "Biorąc pod uwagę, że dzieje się to w diecezji płockiej,której biskup Piotr Libera jest związany z ruchem Focolari, można by sądzić, iż jest to właśnie pozytywny wpływ wielkiej kobiety Kościoła" - czytamy. W tej chwili najwyższą funkcję w Kościele pełni prawdopodobnie siostra Enrica Rosanna, która jest podsekretarzem w watykańskiej Kongregacji dospraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Z artykułu dowiadujemy się, że jedną z nieznanych, a bez wątpienia bardzo wpływowych kobiet w Kościele jest Ewa Bednarkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, dzięki której na placu Piłsudskiego w Warszawie stanął niedawno krzyż papieski.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »