Reklama

Ukraińcy nie mają własnej Cerkwi

Ukraina nie posiada własnej, autokefalicznej Cerkwi prawosławnej, lecz będzie ją miała - oświadczył we wtorek patriarcha Filaret, zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, która nie uznaje zwierzchności Moskwy.

Reklama

Była to odpowiedź na słowa zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi, patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla, przebywającego na Ukrainie z 10-dniową wizytą duszpasterską. W poniedziałek powiedział on, że Ukraińcy nie są pozbawieni własnego Kościoła prawosławnego. "Kiedy mówił on (Cyryl), że na Ukrainie istnieje Cerkiew autokefaliczna, miał na myśli Cerkiew rosyjską" - podkreślił patriarcha Filaret.

We wtorek na Ukrainie trwają obchody Dnia Świętego Włodzimierza, wielkiego księcia kijowskiego, który w 988 r. wprowadził na Rusi chrześcijaństwo. Patriarcha Cyryl odprawił z tej okazji uroczystą mszę świętą na dziedzińcu głównego klasztoru prawosławia moskiewskiego, Ławry Peczerskiej. Wzięło w niej udział kilka tysięcy wiernych.

Patriarcha Filaret po mszy w cerkwi Św. Włodzimierza poprowadził ulicami Kijowa wielotysięczną procesję, która zatrzymała się pod jego pomnikiem na tzw. Górce Włodzimierzowskiej. Dzień wcześniej, w poniedziałek, górkę św. Włodzimierza odwiedził Cyryl.

Cerkiew prawosławna na Ukrainie podzieliła się na początku lat 90. ze względów historycznych. Najwięcej wiernych ma Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego. Ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i ukraińska autokefaliczna Cerkiew prawosławna, nie uznają zwierzchności Moskwy, nie są jednak uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.

Od redakcji Wiara.pl

Problemy z jednością ukraińskiego prawosławia zaczęły się w naszych czasach po roku 1989. Największy i jedyny uznawany przez inne Kościoły prawosławne na świecie Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego powstał formalnie w roku 1990, gdy po przekształceniu ukraińskiego egzarchatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego cerkwi ukraińskiej przyznano szeroką autonomię.
 
Druga z działających na Ukrainie wspólnot prawosławnych to Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego. Powołano go do życia na fali entuzjazmu po ogłoszeniu w 1991 roku przez Ukrainę niepodległości, powołując się na kanony apostolskie, wedle których niezależność polityczna powinna się łączyć z niezależnością kościelną. Rosyjski Kościół Prawosławny nie uznał tej decyzji, a jego pomysłodawca, metropolita Filaret zosta złożony z urzędu przez sobór UKP PM.
 
Trzeci Kościół prawosławny Ukrainy to Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Jego początków można upatrywać w rozgardiaszu wywołanym końcem I wojny światowej i rewolucją w Rosji. Wtedy to ogłoszono niezależność Kościoła, potwierdzoną później przez synod wszechukraiński oraz, pod naciskiem władz radzieckich, Rosyjski Kościół Prawosławny. Rozwiązany odrodził się na krótko podczas II wojny światowej. Jego reaktywacja, na bazie struktur emigracyjnych, nastąpiła w roku 1989. Na krótko zjednoczony z UKP Patriarchatu Kijowskiego dziś znów jest niezależną strukturą.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama