Trwający Rok Jubileuszowy Miłosierdzia ma różne wymiary. W jego obchody wpisuje się m.in. wielkopostna inicjatywa modlitewna wspólnoty ekumenicznej z Taizé.
Od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej należący do niej bracia dwa razy dziennie animują specjalną modlitwę w jednym z kościołów leżących opodal Watykanu. O jej szczegółach mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim Brat Marek z Taizé.
„Jesteśmy w Rzymie już od kilku tygodni dlatego, że z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia postanowiliśmy tutaj się modlić. Brat Alois spotkał się z abp. Fisichellą żeby o tym porozmawiać i ustalili, że będziemy mogli modlić się w jednym z trzech kościołów jubileuszowych, gdzie pielgrzymi przygotowują się do odbycia drogi do Drzwi Świętych. Ten kościół to San Giovanni Battista dei Fiorentini – św. Jana Chrzciciela Florentyńczyków. Znajduje się nad samym Tybrem, bliziutko Bazyliki św. Piotra, u początku Via della Conciliazione. I tam modlimy się dwa razy dziennie, w samo południe, o godz. 12.00, oraz o 17.00. To jest modlitwa taka jak w Taizé: śpiewy, cisza, słuchanie Słowa Bożego. Animują ją bracia, jest nas kilku w tej chwili, oraz grupka wolontariuszy, a właściwie wolontariuszek, bo potrzebne są też głosy żeńskie, żeby modlitwa była piękna. Są więc z nami dziewczęta, wolontariuszki z Taizé, które pięknie śpiewają. Taka modlitwa, dwa razy dziennie przed Najświętszym Sakramentem, trwa 45 minut” – powiedział Brat Marek.
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.