Reklama

Na 65. rocznicę Powstania Warszawskiego

W związku z przypadającą w tym roku 65. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Pamięci Narodowej wydrukował ponad pół miliona ulotek okolicznościowych przypominających o akcji „Bitwa o Polskę – Warszawa ‘44”. Oprócz akcji ulotkowej – wzorem lat wcześniejszych – 1 sierpnia o godz. 17.00 zawyją syreny w całej Polsce.

Reklama

W związku z przypadającą w tym roku 65. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Pamięci Narodowej wydrukował ponad pół miliona ulotek okolicznościowych przypominających o akcji „Bitwa o Polskę – Warszawa ‘44”. Ulotki wzywające do uczczenia poległych powstańców zostaną dołączone do prasy regionalnej niemal w całej Polsce, do takich gazet jak „Głos Wielkopolski”, „Kurier Szczeciński”, „Gazeta Współczesna”, „Dziennik Zachodni”, „Dziennik Polski” „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Wschodni”, „Super Nowości” i w Trójmieście do prasy samorządu lokalnego. W regionie Mazowsza ulotki znajdą się w „Gazecie Wyborczej”, „Rozmaitościach Ostrołęckich”, „Życiu Siedleckim”, „Pułtuskiej Gazecie Powiatowej”. Ponadto ulotka zostanie wydrukowana w warszawskim wydaniu „Rzeczpospolitej” i „Życiu Warszawy”. W drugiej połowie lipca ulotki są również dostępne w warszawskich środkach komunikacji.

Oprócz akcji ulotkowej – wzorem lat wcześniejszych – 1 sierpnia o godz. 17.00 zawyją syreny w całej Polsce. W tej sprawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zwrócili się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podjęcie decyzji administracyjnej dotyczącej włączenia syren alarmowych i wywieszenia flag państwowych na urzędach. Instytut Pamięci Narodowej rozesłał również w tej sprawie pisma do wojewodów i prezydentów miast.

Na 65. rocznicę Powstania Warszawskiego   IPN Ulotka - rewers Ponadto Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem projektu, w ramach którego wydawana jest płyta pt. „Pamiętnik Powstania Warszawskiego”, złożona z kompozycji Mateusza Pospieszalskiego do tekstów ze słynnej książki Mirona Białoszewskiego. Autorem koncepcji i opracowania tekstów jest Jerzy Bielunas. Płyta ukaże się na rynku nakładem Radiowej Agencji Fonograficznej Polskiego Radia SA w II poł. lipca 2009 r.

Partnerem akcji upamiętniającej 65. rocznicę wybuchu Powstania jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

IPN uruchomił podstronę internetową poświęconą Powstaniu Warszawskiemu. Pod adresem www.ipn.gov.pl/powstaniewarszawskie znaleźć można ciekawe materiały, m.in. krótkie kalendarium powstania oraz przegląd wydarzeń z udziałem IPN, odbywających się z okazji 65. rocznicy powstańczego zrywu. Wśród archiwaliów jest sporo zdjęć oraz skany oryginalnych dokumentów dotyczących powstania – w tym wybrane dokumenty opublikowane wcześniej w wydanej przez IPN książce Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych. Zamieszczone zostały notki o innych książkach IPN poświęconych tej tematyce, a także (w wersji do pobrania) wybór tekstów pochodzących z czasopisma „Biuletyn IPN”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama