Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową - poinformowała w poniedziałek południowokoreańska agencja Yonhap.
Pociski, wystrzelone z poligonu Hamhung w prowincji Hamgyong Południowy, pokonały odległość 200 km i wpadły do morza - sprecyzował w oświadczeniu szef połączonych szefów sztabów Korei Płd., wskazując że "wojsko bacznie monitoruje działania związane z wystrzeleniem rakiet i utrzymuje gotowość na każdą sytuację".
W piątek Korea Północna wystrzeliła z Sukchon, ze swego zachodniego wybrzeża w kierunku M. Japońskiego, rakietę balistyczną, najprawdopodobniej średniego zasięgu typu Rodong.
Poprzednia próba Korei Płn. z rakietowymi pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu miała miejsce 9 marca. Pjongjang wystrzelił wówczas rakiety ze swej bazy wojskowej w pobliżu miasta Wonsan; pociski spadły do Morza Japońskiego.
3 marca z tego samego poligonu Korea Płn. wystrzeliła sześć pocisków krótkiego zasięgu używając wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej typu M270.
Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi, mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.
Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.