Mimo ogromu zniszczeń chrześcijanie zaczynają powoli wracać do Homs. To efekt zawieszenia broni i wycofania się z tego miasta, po prawie trzech latach, islamskich fundamentalistów.
Obraz Homs przedstawia się tragicznie. Większość budynków jest w kompletnej ruinie. Mimo to życie powoli zaczyna się odradzać. Ludzie podnoszą z gruzów domy. Organizują też życie religijne.
Sercem miasta, a zarazem miejscem do którego pielgrzymują w tych dniach Syryjczycy, jest grób o. Fransa Van der Lugta, bestialsko zamordowanego przez dżihadystów. Mieszkańcy Homs uważają tego holenderskiego jezuitę za świętego i za jego przyczyną modlą się o pokój dla swej udręczonej ojczyzny oraz o nadzieję dla swych rodzin doświadczanych cierpieniem i bólem utraty najbliższych.
Szacuje się, że przed wojną w Homs mieszkało ponad 200 tys. chrześcijan. Po opanowaniu miasta przez fundamentalistów większość uciekła. W ostatnich dniach, jak mówią źródła kościelne, do miasta powróciło ok. 2 tys. chrześcijańskich rodzin. Pracują one wśród ruin, by odbudować swe zniszczone domy i w dawnym miejscu zacząć życie na nowo.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.