O wojnę w Afganistanie, świetlne reklamy na drogach, o zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie, przydomowe oczyszczalnie ścieków czy rodziny pszczele pytają posłowie w swoich interpelacjach.
Od początku VI kadencji Sejmu (od listopada 2007 r.) posłowie złożyli 10 480 interpelacji. Część z nich kierowana jest do premiera, część do ministrów. Wiele z interpelacji dotyczy spraw regionalnych, ale posłowie pytają także o odnawialne źródła energii, ulgi podatkowe dla honorowych dawców krwi, o sytuację w PKP czy osób jąkających się.
Jerzy Materna (PiS) jest autorem interpelacji do ministra infrastruktury na temat reklam świetlnych instalowanych przy drogach. Chciał wiedzieć np. jakie warunki muszą one spełniać, by zagrażały kierowcom.
Norbert Wojnarowski (PO) zwrócił się do szefa rządu, by ten podjął kroki przeciwdziałające zakazowi fotografowania eksponatów, jaki obowiązuje w niektórych muzeach. Jak podkreślił, muzea, zabraniając bezpłatnego fotografowania eksponatów, powołują się na prawo do wizerunku eksponatów. Prawo to pozwala m.in. pobierać opłaty za przygotowanie i udostępnianie zbiorów do celów innych niż zwiedzanie (np. do fotografowania).
Zbigniew Chmielowiec (PiS) złożył interpelację do minister zdrowia w sprawie wprowadzenia ustawowego zakazu korzystania z solarium przez osoby poniżej 18. roku życia. Jak przypomniał, Światowa Organizacja Zdrowia już od kilkunastu lat wskazuje na związek opalania się w solarium ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry.
Natomiast w interpelacji do minister pracy i polityki społecznej posłowie PiS Marek Polak i Michał Wojtkiewicz chcą wprowadzenia czwartego stopnia niepełnosprawności: osoba całkowicie uzależniona od osób trzecich. Zdaniem posłów, obecnie obowiązujące rozróżnienie na trzy stopnie niepełnosprawności - znaczny, umiarkowany i lekki - jest niewystarczające do sprawiedliwego przyporządkowania wszystkich osób niepełnosprawnych do konkretnych grup niepełnosprawności.
Posłanki PiS Jadwiga Wiśniewska i Ewa Malik pytały premiera o finansowanie publicznymi pieniędzmi organizacji związanych z PSL. Dopytywały m.in. czy prawdą jest, że z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników 200 tys. zł dostały OSP, których prezesem jest Waldemar Pawlak, a członkiem zarządu Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Posłowie PiS Arkadiusz Mularczyk i Wiesław Janczyk interweniowali u ministra rolnictwa w sprawie problemów pszczelarstwa w naszym kraju. W swojej interpelacji zwrócili uwagę, że "na terenie pasiek należących do polskich pszczelarzy obserwuje się od kilku lat bardzo duże ubytki rodzin pszczelich". Jak podkreślili, "masowe, a zarazem tajemnicze znikanie rodzin pszczół nasiliło się począwszy od 2007 roku do chwili obecnej". "Należy szybko wyjaśnić okoliczności masowego ginięcia pszczół i ewentualnie podjąć środki zaradcze" - zaznaczyli posłowie PiS.
Stanisław Stec (Lewica) pytał ministra środowiska o uregulowania sadzenia drzew przy domach jednorodzinnych. Zwrócił uwagę na konflikty sąsiedzkie, wynikające ze zbyt bliskiego sadzenia drzew przy granicach posesji, co - w opinii posła Lewicy - "oddziałowuje na sąsiednie zabudowania przez ograniczenie wpływu promieni słonecznych oraz zaśmiecanie w okresie jesiennym opadającymi liśćmi".
Klub PSL interweniował u ministra sprawiedliwości w sprawie kasacji wyroków polityków z PSL i PPS skazanych w procesie brzeskim w 1932 roku.
Rekordzistką pod względem składanych interpelacji jest Anna Sobecka (PiS). Na jej koncie jest ich ponad 430, m.in. w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce, reformy edukacji, przetargów na mapy wojskowe.
Około 250 interpelacji ma na swoim koncie Jarosław Matwiejuk z klubu Lewicy. Jedna z nich dotyczy przydomowych oczyszczalni ścieków. "Indywidualne oczyszczalnie ścieków są coraz popularniejszym technologicznie rozwiązaniem przyjmowanym przez mieszkańców w Polsce, zwłaszcza na terenach wiejskich, do których nieekonomiczne jest bardzo często doprowadzenie zbiorczej kanalizacji" - zwraca uwagę poseł.
Inna z interpelacji posła Lewicy dotyczyła z kolei "nasilających się ataków na polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie". "Czy posiadany sprzęt jest wystarczający, aby zapewnić żołnierzom dostateczne bezpieczeństwo?" - dopytywał Matwiejuk ministra obrony narodowej.
Autorką wielu interpelacji jest też Joanna Mucha (PO). Pytała np. ministra gospodarki o możliwość wprowadzenia zakazu importu foczych skór i produktów wykonywanych z fok. W interpelacji zwróciła uwagę, że "każdego roku podczas polowań w Kanadzie ginie ok. 300 tys. młodych fok", a 95 proc. "zabitych fok ma poniżej trzech miesięcy".
Interpelacje poselskie są także przykładem współpracy międzyklubowej. Dowodem na to jest chociażby interpelacja w sprawie łamania praw człowieka w Chinach, pod którą podpisało się 19 posłów: z PO, PiS, Lewicy i koła Polska XXI.
Na wszystkie interpelacje posłów odpowiednie ministerstwa udzielają odpowiedzi na piśmie.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.