Niemiecka policja potwierdza incydent z udziałem europosła Nitrasa

Przedstawiciel policji bawarskiej potwierdził w niedzielę w rozmowie z PAP medialne informacje, że w piątek doszło do incydentu na autostradzie w Niemczech z udziałem eurodeputowanego Sławomira Nitrasa. Odmówił podania szczegółów policyjnej interwencji.

Sam Nitras w rozmowie z "Dziennikiem" przyznał, ze popełnił wykroczenie, ale podkreślił, że nie stworzył żadnego zagrożenia.

Według informacji, które ukazały się w niedzielę w polskich mediach, w piątek na autostradzie numer 93 w Trogen w Bawarii europoseł próbował na wstecznym biegu cofnąć się do zjazdu z trasy. Media podały, że uniknął mandatu, ponieważ posłużył się paszportem dyplomatycznym.

Poproszony przez PAP o komentarz przedstawiciel bawarskiej policji powiedział, że nie może podać żadnych szczegółow. Powołał się na "delikatność spraw, w których udział biorą politycy".

"Mogę potwierdzić incydent" - powiedział. Na pytanie, czy potwierdza udział w nim Sławomira Nitrasa, odpowiedział: "Tak".

Uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy europoseł posłużył się paszportem dyplomatycznym, wyrażając przy tym przypuszczenie, że mógł to zrobić jako eurodeputowany i posiadacz takiego paszportu. Jak przyznał, można uniknąć mandatu, mając paszport dyplomatyczny, i że jest to zgodne z prawem.

"Jeśli ktoś ma status dyplomatyczny, nie może być ukarany grzywną ani w Polsce, ani w Niemczech, to jest prawo międzynarodowe" - przypomniał.

Nitras powiedzial w rozmowie z "Dziennikiem", że wracał z wakacji w Chorwacji z dziećmi, które bardzo chciały już wysiąść z samochodu. "Jechaliśmy już kolejną godzinę. Dzieci czuły się źle. Obiecałem córce, że zatrzymam się na pierwszej stacji, bo ona chciała do toalety. Ale wpadliśmy w korek i staliśmy w nim, dlatego w końcu zjechałem na pas awaryjny i cofnąłem kilkadziesiąt metrów na wysepkę bezpieczeństwa - wyjaśniał. Potem podjechał pracownik służb technicznych i on zadzwonił na policję.

Wieczorem w TVN24 Nitras tłumaczył, że wyciągnął paszport dyplomatyczny, bo rozmowa z policjantem "nie była miła", a on sam nie znając języka niemieckiego nie mógł być pewien, w jaki sposób pracownik służb technicznych przekazuje informacje o tym, co zaszło.

Europoseł wyraził przekonanie, że nie został ukarany mandatem nie dlatego, że pokazał paszport dyplomatyczny, ale dlatego, że policjant przyjechał już po incydencie i nie widział zdarzenia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
3°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
5°C Poniedziałek
noc
wiecej »