Ustawa antykryzysowa znowelizowana

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o zarządzaniu kryzysowym - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta na swej stronie internetowej. Jednocześnie, po opublikowaniu ustawy, prezydent ma zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie niektórych przepisów tej noweli.

Taka decyzja - jak powiedział w piątek PAP minister w prezydenckiej kancelarii Andrzej Duda - oznacza, że nowelizacja wejdzie w życie, a następnie prezydent skieruje do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją jej części.

Zgodnie z nowelizacją samorządy powiatowe i gminne będą miały możliwość tworzenia centrów zarządzania kryzysowego w zależności od swoich potrzeb i na bazie swoich jednostek.

Nowe przepisy przewidują sporządzenie Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego. Jego utworzenie ma być poprzedzone raportem o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, który - w zakresach swoich właściwości - sporządzony zostanie przez ministrów i kierowników organów centralnych. Koordynatorem raportu będzie dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a w części dotyczącej zagrożeń o charakterze terrorystycznym - szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak napisano w piątkowym komunikacie na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii, wątpliwości Lecha Kaczyńskiego wzbudziły przepisy nakładające na szeroki krąg podmiotów obowiązek przekazywania szefowi ABW nie tylko informacji o zagrożeniach o charakterze terrorystycznym, lecz również zagrożeniach dotyczących działań, które mogą prowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, mienia w znacznych rozmiarach, dziedzictwa narodowego lub środowiska.

Eksperci sejmowi - napisano w informacji - ocenili, że ten zapis nakłada się na inne rozwiązania prawne, dotyczące informowania organów ścigania o istniejących zagrożeniach dla dóbr, których ochronie ma służyć. Według prezydenta, konsekwencją takiego rozwiązania jest to, że nie jest jasne jakim obowiązkom podlegają adresaci tego przepisu.

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak mówił w czwartkowej "Rzeczpospolitej", że nowe przepisy przyznają uprawnienia ABW bez wprowadzenia mechanizmu kontrolnego nad działaniami tej służby.

Nowelizacja wprowadza instytucję zalecenia, które może być udzielone przez szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego organom i podmiotom. Tymczasem - jak napisano w informacji na stronach prezydenckiej kancelarii - instytucja zalecenia nie została precyzyjnie określona w tym akcie i może to rodzić w przyszłości problemy dotyczące stosowania ustawy.

Podobne wątpliwości jeszcze w trakcie prac parlamentarnych nad tą ustawą zgłaszał rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Jego zdaniem, przepisy stwarzają ryzyko nadużyć.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałkowym komunikacie przekazanym PAP w odpowiedzi na te argumenty podkreślało, że nowela włącza w system zarządzania kryzysowego Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w obszarze już posiadanych przez nią uprawnień, wyłącznie w zakresie związanym z przeciwdziałaniem, zapobieganiem i usuwaniem skutków zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
5°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »