Podlaskie święto koni

140 najpiękniejszych polskich koni rywalizowało o tytuły czempionów w tegorocznym Narodowym Pokazie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Najlepszym koniem pokazu wybrano w niedzielę klacz Emandorię, wyhodowaną w stadninie w Michałowie.

Pokaz, który jest częścią trwających od piątku dorocznych Dni Konia Arabskiego, poprzedza główną imprezę - głośną w świecie aukcję polskich arabów Pride of Poland, która rozpocznie się w niedzielę późnym popołudniem.

Przed południem prezentowano w Janowie konie, które zwyciężyły w pokazie. Emandoria, siwa 5-letnia klacz z Michałowa, zdobyła także tytuł czempionki klaczy starszych, natomiast czempionką klaczy młodszych została wybrana Wieża Róż z tej samej stadniny. Czempionem ogierów młodszych został koń imieniem Albano ze stadniny w Janowie Podlaskim, zaś czempionem ogierów starszych - Esparto z Michałowa.

W pokazie uczestniczyły konie wyhodowane w państwowych stadninach Agencji Nieruchomości Rolnych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz przez hodowców prywatnych. Międzynarodowe jury oglądało zwierzęta w ruchu - stępie i kłusie - oraz nieruchome i przyznawało im punkty za budowę poszczególnych części ciała.

Na pokazy i aukcję do Janowa Podlaskiego przyjechało wielu miłośników koni z różnych krajów świata. Wśród gości są perkusista zespołu Rolling Stones Charlie Watts z żoną Shirley, wielokrotni bywalcy janowskich aukcji.

W tym roku na aukcji zaoferowanych będzie 36 koni - 33 klacze i trzy ogiery. Według organizatorów, faworytkami aukcji są klacze: Fellada z Michałowa, Emika z Białki i Pinta z Janowa.

Nowością będzie licytacja prawa do źrebaka klaczy Pianissima, zaliczanej do najcenniejszych na świecie. Wyhodowana w Janowie Podlaskim 6-letnia klacz zdobyła najważniejsze laury na pokazach w Europie, USA i Bliskim Wschodzie.

Niezależnie od głównej aukcji konie w Janowie kupować można też w ramach tzw. selection sale. Kupcy oglądają rumaki w stajniach i oferują ceny na piśmie. Najwyższe kwoty ogłaszane są na specjalnej tablicy. Do sprzedaży w tym systemie przeznaczono w tym roku 34 konie.

Konie czystej krwi arabskiej hodowane przez polskie stadniny należą do najbardziej cenionych na świecie. Otrzymują liczne nagrody i wyróżnienia na prestiżowych pokazach i wystawach. Tylko w 2008 r. 37 koni polskiej hodowli zdobyło tytuł czempiona lub wiceczempiona w narodowych pokazach w Europie, na bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Północnej.

W roku ubiegłym w Janowie padł cenowy rekord. Nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował 1 mln 125 tys. euro za klacz Kwesturę, wyhodowaną w Michałowie, zdobywczynię prestiżowych laurów na wielu światowych pokazach. Ogółem za 26 koni nabywcy zapłacili prawie 3 mln euro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »