- Zbliża się jesień, a z nią wrześniowy szczyt zachorowań na astmę - powiedział profesor Piotr Kuna, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, podczas konferencji prasowej pod hasłem "Wyprzedź jesienny atak astmy - idź z dzieckiem do lekarza".
Astma to najczęstsza przewlekła choroba wieku dziecięcego - w Polsce choruje na nią prawdopodobnie około miliona dzieci - jednak u 75 procent choroba nie zostaje rozpoznana. Tymczasem ciężka, nieleczona astma może być śmiertelnie niebezpieczna.
Astma jest chorobą zapalną o charakterze przewlekłym. W drogach oddechowych gromadzi się śluz, dochodzi do ich skurczu. Główne objawy astmy to kaszel, świsty, duszności, uczucie ciężaru w piersiach, łatwe męczenie się. Często lekarze mylą astmę z zapaleniem oskrzeli, co prowadzi do błędnego leczenia i rozwinięcia się ciężkiej postaci choroby. Ważne objawy to długotrwały nocny kaszel, często nawracające stany zapalne dróg oddechowych, które trwają - pomimo leczenia - ponad 10 dni. Jeśli odstawienie antybiotyków i zastosowanie leków przeciwzapalnych prowadzi do poprawy, wskazuje to na astmę. Dzieci chore na astmę często unikają wysiłku ze względu na duszność - wolą siedzieć przed komputerem lub oglądać telewizję. Bardzo często są zwalniane przez rodziców z lekcji WF - co nie jest dla nich dobre - mówił prof. Kuna.
Jak wykazały badania, najwięcej dzieci trafia do szpitala z powodu zaostrzenia astmy we wrześniu, w 38. tygodniu roku, gdy wracają do szkoły czy przedszkola. Jest kilka powodów - na przykład stres, ponowny kontakt z alergenami i to, że rodzice często robią dziecku "wakacje od astmy", odstawiając leki lub zmniejszając ich dawki. Jednak najczęściej objawy astmy nasilają choroby wirusowe. Dlatego warto zawczasu - tuż po powrocie z wakacji - odwiedzić lekarza.
Gdy przyczyną zaostrzenia astmy jest infekcja wirusowa, nie należy stosować sterydów - najskuteczniejsze są dostępne w Polsce i objęte ryczałtem leki antyleukotrienowe, takie jak montelukast.
Chociaż z astmy i alergii wyleczyć się nie da, lekarze i rodzice mogą wspólnie osiągnąć sukces - długotrwały okres remisji objawów choroby, bez konieczności intensywnego leczenia i rezygnacji z normalnego życia dziecka oraz jego rodziny - mówiła dr Teresa Marek-Szydłowska z Oddziału Pediatrii i Poradni Pulmunologicznej Szpitala MSWiA w Krakowie.
Nie jest prawdą, że z astmy można wyrosnąć. Rodzice często popełniają błąd, modyfikując na własną rękę schemat leczenia. Na przykład włączają leczenie tylko w okresach zaostrzeń albo nie akceptują faktu, że jest to choroba przewlekła.
Trudno powiedzieć, jaki klimat i otoczenie są dla astmatyka najlepsze. Zależy to miedzy innymi od pory roku - mówił prof. Kuna. Na przykład w USA ulubionym stanem astmatyków jest sucha Arizona. Jednak na wiosnę jest tam w powietrzu tyle pyłków, że astmatycy czują się gorzej niż w Nowym Jorku. Polskie dzieci czują się lepiej wyjeżdżając na wakacje nad morze, ale najwięcej astmatyków jest w Gdańsku - jesienią i zimą wilgoć sprzyja na przykład występowaniu alergenów pleśni.
Astma nie musi być przeszkodą dla prowadzenia aktywnego życia i realizacji marzeń - astmatykami są na przykład aktorka Charlize Theron (Oscar 2004 dla najlepszej aktorki) siedmiokrotny medalista olimpijski z Monachium (1972) w pływaniu Mark Spitz, koszykarz Dennis Rodman czy podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska. Dobrym przykładem właściwego leczenia jest pan Tomasz Wędrychowski, który mimo przekroczonej siedemdziesiątki i kilkudziesięciu lat leczenia astmy wciąż wędruje po górach.
14 września portal www.astma-katar.pl organizuje w Warszawie warsztaty edukacyjne dla rodziców, poświęcone astmie u dzieci.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.