Stolica: Będą marsze, będą utrudnienia

W Warszawie w sobotę odbędą się trzy duże zgromadzenia: marsz Komitetu Obrony Demokracji i opozycji, środowisk narodowych oraz Parada Schumana. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu.

O godz. 13 sprzed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ruszy marsz "Jesteśmy i będziemy w Europie" organizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy marszu przejdą na pl. Piłsudskiego Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską. Organizatorzy zadeklarowali udział ok. 100 tys. osób. Swój udział w marszu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele PO, Nowoczesnej, PSL oraz Stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

"To niezwykle ważne, aby (na marsz) przyszło jak najwięcej osób, żeby się opowiedzieć po stronie wartości europejskich. Żeby zamanifestować przywiązanie do tych wartości, które w tej chwili są stawiane w wątpliwość przez rządzącą partię" - przekonywał w piątek na konferencji prasowej przed KPRM lider KOD Mateusz Kijowski. "Chcemy zamanifestować różnorodność, chcemy zamanifestować gotowość do dialogu, zgodę wobec najważniejszych wartości i wspólnotę narodową, wspólnotę społeczną" - dodał.

Poza tym w manifestacji wezmą udział przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego z całego kraju. Będą iść pod hasłem "Nauczyciele dla demokracji", niosąc transparenty, na których będzie można przeczytać: "Nie dla rasizmu i ksenofobii w szkole!", "Tak dla integracji. Nie dla izolacji!", "Nie dla ONR w szkole!" oraz transparenty z cytatami z podstawy programowej, które dotyczą m.in. Trybunału Konstytucyjnego, Konstytucji RP, demokracji i pluralizmu. Nauczyciele spotykają się w sobotę o godz. 12 przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej, następnie dołączą do manifestacji.

"Naszym obowiązkiem jest realizowanie celów zapisanych w podstawie programowej. W sobotę chcemy przypomnieć, że obowiązkiem nauczyciela jest uczyć: w czym wyraża się demokratyczny charakter państwa polskiego, używając pojęć: wolne wybory, wolność słowa, wolne media, konstytucja. Wymienione tutaj - za obowiązującą podstawą programową - treści nie są pustymi frazesami. Kryją się za nimi wartości, które dla ZNP od ponad 110 lat stanowią fundament etosu zawodu nauczyciela" - tak prezes ZNP Sławomir Broniarz wyjaśnił udział w demonstracji.

Z kolei członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego spotykają się przed katedrą św. Floriana na Pradze, w której o godz. 11 odbędzie się msza w intencji ojczyzny. Zaraz po niej (ok. godz. 12) rozpocznie się marsz pod hasłem "Odwagi Polsko!"; zadeklarowano udział ok. 80 tys. osób.

Poseł niezrzeszony i jednocześnie prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że marsz "Odwagi Polsko" będzie m.in. sprzeciwem wobec "dyktatu brukselskiego i komisarzy unijnych". "Nie chcemy też dyktatu i szantażowania przez współczesną Targowicę, która biegnie ze skargą do Brukseli" - dodał. "Nasza wizja, to wizja Polski suwerennej, współpracującej z państwami Europy, Polski, która stoi na stanowisku podmiotowym" - powiedział Winnicki.

Narodowcy przejdą al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ul. Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią aż do Rynku Starego Miasta. Stamtąd ulicami Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem na Skwer ks. J. Twardowskiego.

Parada Schumana wyruszy o godz. 12 z Krakowskiego Przedmieścia (przy ul. Miodowej). Trasa prowadzi ulicą Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską, Krakowskim Przedmieściem na skwer Hoovera. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział ok. 5 tys. osób.

"Parada to wyraz poparcia integracji europejskiej, miejsca Polski w Unii Europejskiej. Chcemy też podkreślić nasze przywiązanie do wartości europejskich, takich jak rządy prawa, wolność wyznania, prawa mniejszości: te wszystkie aspekty kultury i cywilizacji chrześcijańskiej, które mają dla nas szczególną wartość. A także to, że bardzo ważną częścią dziedzictwa europejskiego jest kultura i historia Polski" - mówił prezes Fundacji Schumana Marcin Zaborowski na spotkaniu prasowym w czwartek.

Rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że miasto "ma olbrzymie doświadczenie" w organizowaniu tego typu imprez. "Nie spodziewamy się żadnych nadzwyczajnych wydarzeń, które miałyby jutro mieć miejsce, żadnych przykrych incydentów" - dodał.

Wyjaśnił, że jak zawsze przed tego typu wydarzeniami odbywają się spotkania z organizatorami, na których są oni informowani jakie obowiązki na nich ciążą. "Takie informacje są przekazywane, to organizator musi zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom każdej manifestacji" - powiedział. Milczarczyk zapewnił, że miasto również jest przygotowane na sobotnie zgromadzenia. "Na pewno policja się przygotowuje, również straż miejska jest przygotowana.

Wieczorem odbędzie się koncert w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. W godz. 17.30-22.30 wyłączona z ruchu będzie Wisłostrada (w obydwu kierunkach) pomiędzy ul. Sanguszki a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Jadący Wisłostradą od strony Mokotowa będą mogli dojechać i skręcić w ul. Grodzką, a dla jadących od strony Żoliborza wytyczona zostanie tymczasowa zawrotka przed ul. Sanguszki. Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Krasińskiego, gen. Andersa, Marszałkowska, Al. Jerozolimskie. Zorganizowane zostaną specjalne miejsca parkingowe, zlokalizowane na skrajnych dwóch pasach ruchu Wisłostrady (w obu kierunkach) na odcinku od ul. Sanguszki do ul. Krasińskiego.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Szczegółowe informacje nt. zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
wiecej »