W niedzielę rusza XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej

Artyści z Rosji, Czech, Niemiec, Włoch, Francji, Rumunii, Serbii i Polski wystąpią na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni", który rozpocznie się w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie).

W programie festiwalu, który potrwa do 30 sierpnia, przewidziano m.in. pieśni religijne i liturgiczne dawnej Rusi w wykonaniu znanego rosyjskiego chóru Sirin, rumuński chorał bizantyjski, tradycyjne pieśni liturgiczne prawosławnego kościoła Serbii, łacińskie utwory epickie i biesiadne z IX i X wieku.

Atrakcją tegorocznej imprezy będzie spektakl plenerowy "Królowa Śniegu" i polskie tańce renesansowe w strojach z epoki, w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Antiquo More".

Koncerty odbywać się będą w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, oraz w cerkwi i na rynku. Zaplanowano również dwa koncerty nocne.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.

"W festiwalu przeplatają się ze sobą i współgrają, wzajemnie się uzupełniając elementy sacrum, jak i profanum, praktyka z teorią, profesjonalizm z amatorstwem, skupienie z zabawą" - powiedział PAP Paweł Iwan prezes Stowarzyszenia "Muzyka Dawna" w Jarosławiu, głównego organizatora imprezy.

W czasie festiwalu odbywają się seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu, jego roli w kościele, oraz warsztaty chorałowe. W tym roku poprowadzi je wybitny francuski muzyk i śpiewak, badacz muzyki dawnej Marcel Peres. Jak co roku wezmą w nich udział zarówno artyści występujący na festiwalu, jak i publiczność. Zdobyte na nich umiejętności zostaną wykorzystywane podczas mszy w rycie gregoriańskim, która w niedzielę zakończy imprezę.

Stowarzyszenie "Muzyka Dawna" powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań, Stowarzyszenie koncentruje się na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
0°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
1°C Wtorek
noc
wiecej »