Kubańczycy świętują 100. rocznicę ogłoszenia Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre patronką ich kraju.
Obchody z udziałem całego episkopatu i licznych wiernych rozpoczyna uroczysta Msza pod przewodnictwem abp. Dionisio Garcíi, metropolity Santiago de Cuba, w Jej sanktuarium w miejscowości El Cobre. W przeszłości znajdowała się tu kopalnia miedzi („cobre” to po hiszpańsku miedź).
Czczoną w sanktuarium statuetkę Najświętszej Maryi Panny znalazło na początku XVII wieku, w 1612 r., trzech rybaków w kubańskiej zatoce Nipe. W roku 2012 w całym kraju pielgrzymowano tam ponad rok, by uczcić 400-lecie tego wydarzenia. Hołd figurce złożyło tam do tej pory trzech papieży: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.
Matka Boża z Cobre nazywana jest przez wiernych „La Cachita” albo „La Mambisa”, od bojowników zwanych „mambisami”. Określenie to wywodzi się prawdopodobnie od czarnoskórego oficera Juana Ethnniusa Mamby (zwanego też Eutimio Mambí), który opuścił armię hiszpańską, by walczyć o niepodległość Kuby, Dominikany i Haiti. To właśnie powstańcy walczący o wolność wyspy poprosili w 1915 r. papieża Benedykta XV., by ogłosił Maryję z Cobre patronką ich narodu. Kult ten oprócz regionu Karaibów znany jest także na Filipinach.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.