11 listopada otworzą się wrota Świątyni Opatrzności w Wilanowie. Postępy na budowie oglądać będzie można jednak już 5 czerwca, podczas obchodzonego po raz 9. Święta Dziękczynienia.
Obchody Święta Dziękczynienia to także okazja do opowiedzenia o planach na kolejne lata. Jednym z kluczowych elementów jest kontynuacja prac związanych z akustyką. Świątynia, dzięki unikatowym w skali europejskiej rozwiązaniom akustycznym, da m.in. możliwość organizowania kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie, z udziałem światowej klasy muzyków. Będziemy zatem mogli słuchać oratoriów, kolęd i pieśni patriotycznych, a dzięki swojej przestrzeni świątynia będzie mogła pomieścić nawet 5 tys. osób.
CentrumOpatrznosci
Animacja Centrum Opatrzności Bożej
- Świątynia Opatrzności Bożej jest wyjątkowym - z punktu widzenia akustyki - wnętrzem, gdyż źródła dźwięku i odbiorcy, czyli słuchacze, mogą się znajdować praktycznie w każdym jej miejscu - w części z siedziskami dla wiernych w nawie głównej i nawach bocznych, w określonych przestrzeniach przeznaczonych na prezbiterium oraz na balkonie chóru z organami - mówi Ewa Więckowska-Kosmala, projektant akustyki świątyni. - Ponadto, w odróżnieniu od sal koncertowych czy operowych, zgromadzeni w świątyni wierni biorą czynny udział w liturgii przez wspólny śpiew í modlitwę. Poziom złożoności projektu powiększyło również założenie, że w świątyni planowane są koncerty muzyczne pełnego składu orkiestry symfonicznej ze 150-osobowym chórem lub składem orkiestry kameralnej na 45 osób, a muzycy będą mogli występować z prezbiterium, a także ze specjalnie przygotowanych podestów w przestrzeniach bocznych balkonu. Wszystkie wymienione źródła akustyczne wymagają bardzo wysokich walorów akustycznych obiektu i w związku z tym świątynia musi spełniać wymagania stawiane zarówno wnętrzom sakralnym, jak i salom koncertowym czy audytoryjnym - tłumaczy E. Więckowska-Kosmala.
Tomasz Gołąb /Foto Gość
Prace nad posadzką świątyni zbliżają się do półmetka
- Mam nadzieję, że warunki akustyczne świątyni dorównają wspaniałym warunkom sali koncertowej Royal Albert Hall w Londynie i doczekamy się równie znakomitego miejsca dla wymagającej polskiej publiczności. Wymiar artystyczny tego miejsca powinien dorównać wymiarowi duchowemu, któremu patronują św. Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński - mówi kompozytor Michał Lorenc.
- Realizacja każdego z etapów budowy Świątyni Opatrzności Bożej nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie darczyńców. W tej chwili grono tych, którzy wspierają budowę, liczy ponad 80 tys. osób i cały czas się powiększa, czyniąc to przedsięwzięcie wielkim wspólnym narodowym dziełem. W tym miejscu gorąco dziękuję wszystkim wiernym przyczyniającym się do powstawania świątyni, dziękuję władzom państwowym za znaczący współudział w powstawaniu tego wotum, szczególnie w tej części, która będzie służyła celom historycznym i kulturalnym, w tym poprzez muzeum św. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia zbliża się ku końcowi - mówi kard. Nycz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.