11 listopada otworzą się wrota Świątyni Opatrzności w Wilanowie. Postępy na budowie oglądać będzie można jednak już 5 czerwca, podczas obchodzonego po raz 9. Święta Dziękczynienia.
Obchody Święta Dziękczynienia to także okazja do opowiedzenia o planach na kolejne lata. Jednym z kluczowych elementów jest kontynuacja prac związanych z akustyką. Świątynia, dzięki unikatowym w skali europejskiej rozwiązaniom akustycznym, da m.in. możliwość organizowania kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie, z udziałem światowej klasy muzyków. Będziemy zatem mogli słuchać oratoriów, kolęd i pieśni patriotycznych, a dzięki swojej przestrzeni świątynia będzie mogła pomieścić nawet 5 tys. osób.
CentrumOpatrznosci
Animacja Centrum Opatrzności Bożej
- Świątynia Opatrzności Bożej jest wyjątkowym - z punktu widzenia akustyki - wnętrzem, gdyż źródła dźwięku i odbiorcy, czyli słuchacze, mogą się znajdować praktycznie w każdym jej miejscu - w części z siedziskami dla wiernych w nawie głównej i nawach bocznych, w określonych przestrzeniach przeznaczonych na prezbiterium oraz na balkonie chóru z organami - mówi Ewa Więckowska-Kosmala, projektant akustyki świątyni. - Ponadto, w odróżnieniu od sal koncertowych czy operowych, zgromadzeni w świątyni wierni biorą czynny udział w liturgii przez wspólny śpiew í modlitwę. Poziom złożoności projektu powiększyło również założenie, że w świątyni planowane są koncerty muzyczne pełnego składu orkiestry symfonicznej ze 150-osobowym chórem lub składem orkiestry kameralnej na 45 osób, a muzycy będą mogli występować z prezbiterium, a także ze specjalnie przygotowanych podestów w przestrzeniach bocznych balkonu. Wszystkie wymienione źródła akustyczne wymagają bardzo wysokich walorów akustycznych obiektu i w związku z tym świątynia musi spełniać wymagania stawiane zarówno wnętrzom sakralnym, jak i salom koncertowym czy audytoryjnym - tłumaczy E. Więckowska-Kosmala.
Tomasz Gołąb /Foto Gość
Prace nad posadzką świątyni zbliżają się do półmetka
- Mam nadzieję, że warunki akustyczne świątyni dorównają wspaniałym warunkom sali koncertowej Royal Albert Hall w Londynie i doczekamy się równie znakomitego miejsca dla wymagającej polskiej publiczności. Wymiar artystyczny tego miejsca powinien dorównać wymiarowi duchowemu, któremu patronują św. Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński - mówi kompozytor Michał Lorenc.
- Realizacja każdego z etapów budowy Świątyni Opatrzności Bożej nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie darczyńców. W tej chwili grono tych, którzy wspierają budowę, liczy ponad 80 tys. osób i cały czas się powiększa, czyniąc to przedsięwzięcie wielkim wspólnym narodowym dziełem. W tym miejscu gorąco dziękuję wszystkim wiernym przyczyniającym się do powstawania świątyni, dziękuję władzom państwowym za znaczący współudział w powstawaniu tego wotum, szczególnie w tej części, która będzie służyła celom historycznym i kulturalnym, w tym poprzez muzeum św. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia zbliża się ku końcowi - mówi kard. Nycz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.