Reklama

Pięć rad dla dziennikarzy na ŚDM

- Papież Franciszek nie będzie jedynym gościem Światowych Dni Młodzieży. Będzie nim przede wszystkim młodzież z całego świata - zwrócił uwagę prof. Yago de la Cierva. To jedna z pięciu rad, jakich udzielił dziennikarzom przygotowującym się do medialnej obsługi ŚDM.

Reklama

Prof. de la Cierva, dyrektor komunikacji Światowych Dni Młodzieży w Madrycie 2011, profesor Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce w Rzymie, doradca Papieskiej Rady ds. Świeckich i specjalista od sytuacji kryzysowych w Kościele, przedstawiał dziennikarzom sugestie, dzięki którym mogą lepiej relacjonować wydarzenie, jakim są Światowe Dni Młodzieży.

Profesor zwrócił uwagę, że media w Polsce, relacjonując pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, przyzwyczajone były do koncentrowania się na ojcu świętego i przesłaniu jego słów. - Wizyta papieża Franciszka ma nieco odmienny charakter, bo związana jest ze Światowymi Dniami Młodzieży. Papież nie będzie jedynym gościem, będą nim zarówno ojciec święty, jak i młodzież - powiedział prof. de la Cierva.

- Ponadto, warto zwrócić uwagę - mówił zaproszony gość - na to, co ma do zaoferowania młodzież zgromadzona na ŚDM. To unikatowa okazja, by przyjrzeć się mozaice Kościoła, która wciąż nie jest jeszcze odczytana przez media.

Dodał, że młodzi przyjeżdżający na ŚDM są często liderami w swoich wspólnotach. - Warto więc zadać pytanie: "Co znaczy być katolikiem w krajach tak odległych, jak Irak czy Syria?" - mówił. Zwrócił uwagę, że wielu młodych przyjeżdża do Polski ze względu na osobę Jana Pawła II.

Kolejna sugestia dotyczyła osoby papieża Franciszka. Dziennikarzom zalecił odrobienie pracy domowej i zapoznanie się z jego biografią. - Media często skupiają się na chwytliwych frazach i sloganach, które przysłaniają jego prawdziwe nauczanie. Tymczasem trzeba zejść do głębi papieskiego nauczania i zrozumieć, co papież chce nam powiedzieć - zaznaczył.

Prof. de la Cierva mobilizował dziennikarzy, by byli przygotowani z wiedzy o Kościele powszechnym. - Papieski dialog z młodymi będzie dotyczył problemów i wyzwań, jakie mają katolicy na całym świecie - w Azji, Ameryce Łacińskiej. Jeśli nie odrobimy pracy domowej, nie zrozumiemy papieskiego przesłania - powiedział.

Podkreślił także, że rolą dziennikarzy będzie przekazanie informacji o tym, czym zajmuje się Kościół lokalny w Polsce.

Po czwarte, hiszpański profesor zachęcał przedstawicieli mediów, by poznali wyzwania i problemy współczesne młodzieży z różnych zakątków świata. Jako przykład podał sytuację w jego kraju - Hiszpanii, gdzie 50 proc. młodych przed 30. rokiem życia nie może znaleźć pracy. - Jedna z kwestii, o której z pewnością będzie mówił papież, dotyczy stosunku młodych do małżeństwa i przyczyn, dla których wybierają konkubinat - mówił.

Na koniec gość zwrócił uwagę na dobre wykorzystanie czasu przed ŚDM do zdobywania potrzebnych informacji od organizatorów. Podkreślił także, by planując pracę, wziąć pod uwagę obowiązujące w tym czasie zaostrzone zasady bezpieczeństwa i utrudnienia w poruszaniu się po mieście, które wydłużają dotarcie na miejsce wydarzenia. Zachęcał także do selekcji tematów i pracy zespołowej, gdyż "jedna osoba nie może być we wszystkich miejscach".

Przestrzegł też dziennikarzy przed pokusą porównań między papieżem Franciszkiem a Janem Pawłem II i pracą tylko z centrum prasowego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama