Powołanie komisji ds. zbadania diakonatu kobiet zapowiedział Franciszek podczas spotkania z uczestniczkami posiedzenia Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (UISG), które odbywa się obecnie w Rzymie.
Wspomniał o tym w czasie audiencji, udzielonej 12 maja około 900 przedstawicielkom tej organizacji oraz żeńskich wspólnot zakonnych.
W przemówieniu do zakonnic papież zapowiedział, że utworzy komisję do zbadania możliwości przyznania kobietom posługi w Kościele w charakterze diakonis.
Następnie uczestniczki spotkania zaczęły zadawać mu pytania, z których jedno dotyczyło "przyczyn wykluczania kobiet ze służenia Kościołowi w postaci diakonatu". Zakonnice przypomniały Ojcu Świętemu, że posługa taka istniała już w Kościele pierwotnym i zapytały wprost: "Dlaczego nie utworzyć oficjalnej komisji, która mogłaby rozważyć to zagadnienie?".
W odpowiedzi na to pytanie Franciszek wyznał, że rozmawiał już kiedyś na ten temat z pewnym "dobrym, mądrym profesorem", który badał posługę diakonis w pierwszych wiekach Kościoła. Wyjaśnił, że nie było jeszcze wówczas jasne, jaka była ich rola. "Kim były te diakonise? Czy były wyświęcane czy nie?" - zapytał przyszły papież owego profesora. Tamten odpowiedział, że nie jest to do końca jednoznaczne, jaką rolę one pełniły.
"Czy utworzyć komisję oficjalną, która mogłaby zbadać tę kwestię?" - zapytał głośno Franciszek. I odpowiedział: "Myślę, że tak. Byłoby dobrze dla Kościoła wyjaśnić to. Zgadzam się". Oznajmił, że porozmawia o "zrobieniu czegoś w tym rodzaju", a następnie potwierdził: "Zgoda. Wydaje mi się pożyteczne, aby powstała komisja, która to dobrze wyjaśni".
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.