Nieszporami, które odprawili tradycyjnie ojcowie benedyktyni z klasztoru w Lubiniu, rozpoczął się w sobotę w wielkopolskim sanktuarium maryjnym w Górce Duchownej koło Leszna 10-dniowy Wielki Odpust Matki Bożej Pocieszenia.
Nabożeństwo celebrował proboszcz prowadzonej przez benedyktynów parafii w Lubiniu, o. Kornel Filipowski. Mnisi założyli bowiem w XV wieku parafię w Górce Duchownej, a wieś należała do nich przez kilkaset lat. Na pamiątkę tego rozpoczynają więc każdego roku tutejszy odpust.
„Tegoroczny odpust jest bezpośrednim przygotowaniem do przyszłorocznych uroczystości 600-lecia obecności w naszym sanktuarium cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia” – powiedział KAI kustosz góreckiego sanktuarium, ks. kanonik Wieńczysław Nowak.
Kustosz poinformował, że w jubileuszowym odpuście w ostatnim tygodniu sierpnia 2010 roku weźmie udział pochodzący z Wielkopolski prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski.
W poszczególne dni odpustu do Górki Duchownej pielgrzymować będą ludzie pracy, żołnierze, strażacy, siostry zakonne oraz dzieci, młodzież, nauczyciele i wychowawcy, którzy będą się modlić o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym. Kazania głosić będą w tym roku ojcowie paulini.
W najbliższy czwartek, gdy do sanktuarium góreckiego przybędą kapłani, Sumę odpustową odprawi biskup Grzegorz Balcerek. W następną niedzielę zaś uroczystościom z udziałem nauczycieli oraz dzieci i młodzieży przewodniczył będzie natomiast bp Zdzisław Fortuniak.
„Na nasz odpust przybywa co roku po kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, z których większość przystępuje w Górce do sakramentu pokuty. Dlatego, podobnie jak w poprzednich latach, zakupiłem 50 tysięcy komunikantów” – powiedział kanonik Nowak.
Tradycja Wielkiego Odpustu w Górce Duchownej sięga drugiej połowy XVIII wieku. Samo sanktuarium powstało 350 lat wcześniej, gdy w 1410 roku benedyktyni z Lubinia sprowadzili do Górki łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Pocieszenia.
W organizację odpustu angażuje się cała wieś. Mężczyźni pilnują porządku wokół sanktuarium, zbierają tacę i noszą baldachim w czasie procesji. Kobiety zaś obnoszą wokół świątyni obrazy i figury świętych oraz pomagają w parafialnej kuchni. Na czas odpustu mieszkańcy ozdabiają domy obrazami Matki Bożej Pocieszenia oraz narodowymi i kościelnymi flagami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.