Wielki Odpust w Górce Duchownej

Nieszporami, które odprawili tradycyjnie ojcowie benedyktyni z klasztoru w Lubiniu, rozpoczął się w sobotę w wielkopolskim sanktuarium maryjnym w Górce Duchownej koło Leszna 10-dniowy Wielki Odpust Matki Bożej Pocieszenia.

Nabożeństwo celebrował proboszcz prowadzonej przez benedyktynów parafii w Lubiniu, o. Kornel Filipowski. Mnisi założyli bowiem w XV wieku parafię w Górce Duchownej, a wieś należała do nich przez kilkaset lat. Na pamiątkę tego rozpoczynają więc każdego roku tutejszy odpust.

„Tegoroczny odpust jest bezpośrednim przygotowaniem do przyszłorocznych uroczystości 600-lecia obecności w naszym sanktuarium cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia” – powiedział KAI kustosz góreckiego sanktuarium, ks. kanonik Wieńczysław Nowak.

Kustosz poinformował, że w jubileuszowym odpuście w ostatnim tygodniu sierpnia 2010 roku weźmie udział pochodzący z Wielkopolski prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski.

W poszczególne dni odpustu do Górki Duchownej pielgrzymować będą ludzie pracy, żołnierze, strażacy, siostry zakonne oraz dzieci, młodzież, nauczyciele i wychowawcy, którzy będą się modlić o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym. Kazania głosić będą w tym roku ojcowie paulini.

W najbliższy czwartek, gdy do sanktuarium góreckiego przybędą kapłani, Sumę odpustową odprawi biskup Grzegorz Balcerek. W następną niedzielę zaś uroczystościom z udziałem nauczycieli oraz dzieci i młodzieży przewodniczył będzie natomiast bp Zdzisław Fortuniak.

„Na nasz odpust przybywa co roku po kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, z których większość przystępuje w Górce do sakramentu pokuty. Dlatego, podobnie jak w poprzednich latach, zakupiłem 50 tysięcy komunikantów” – powiedział kanonik Nowak.

Tradycja Wielkiego Odpustu w Górce Duchownej sięga drugiej połowy XVIII wieku. Samo sanktuarium powstało 350 lat wcześniej, gdy w 1410 roku benedyktyni z Lubinia sprowadzili do Górki łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Pocieszenia.

W organizację odpustu angażuje się cała wieś. Mężczyźni pilnują porządku wokół sanktuarium, zbierają tacę i noszą baldachim w czasie procesji. Kobiety zaś obnoszą wokół świątyni obrazy i figury świętych oraz pomagają w parafialnej kuchni. Na czas odpustu mieszkańcy ozdabiają domy obrazami Matki Bożej Pocieszenia oraz narodowymi i kościelnymi flagami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »