Nie tylko pieniądze, ale i formacja

Ponad pięćdziesięciu gimnazjalistów i licealistów, otrzymujących stypendia z Funduszu Stypendialnego Archidiecezji Katowickiej im. błogosławionego ks. Emila Szramka tuż przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego uczestniczy w trzydniowych (24-26 sierpnia 2009) spotkaniach formacyjnych pod hasłem „Otoczyć troską życie”. Spotkania zorganizowane zostały w Brennej, w Ośrodku Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi.

W programie znalazły się m. in. konferencje, zajęcia w grupach, spotkanie integracyjne, ognisko, projekcje filmowe, a także wycieczka do takich miejsc, jak Czerna, Tyniec i Bielany.
 
Stypendyści im. Bł. Ks. Emila Szramka otrzymują wsparcie finansowe przez dziesięć miesięcy w roku. W pierwszej kolejności stypendia otrzymuje młodzież z rodzin dotkniętych bezrobociem, a także ci ubodzy uczniowie i studenci, którzy mają sprecyzowane zainteresowania i mogą się wykazać sukcesami w jakiejś dziedzinie.
 
Fundusz przyznał stypendia już dziesięć razy. Został powołany przez metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia jako rozszerzenie inicjatywy podjętej przez redakcję „Gościa Niedzielnego”. Fundusz troszczy się nie tylko o udzielanie młodzieży wsparcia finansowego, ale również o jej formację, m. in. przez coroczne organizowanie kilkudniowych spotkań stypendystów w czasie wakacji.
 
Celem Funduszu jest podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z terenu archidiecezji katowickiej przez udzielanie stypendiów, umożliwiających zdolnym i pracowitym uczniom oraz studentom pochodzącym z ubogich rodzin uczęszczanie do szkół i uczelni o wysokim poziomie. Pozwoli im to zdobyć wykształcenie umożliwiające w przyszłości sprawowanie różnych funkcji w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Zadaniem Funduszu jest także upowszechnienie wśród rodziców o niskich dochodach świadomości, że dobre wykształcenie jest darem miłości, jaki mogą i powinni dać swoim dzieciom, a skorzystanie przy tym z pomocy finansowej z zewnątrz nie jest niczym upokarzającym, lecz powszechną na całym świecie praktyką.
 
Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie Powstań Śląskich i Plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
8°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
9°C Sobota
noc
wiecej »