Słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” wypowiedziane w 1965 r. przez biskupów polskich do niemieckich stały się profetycznym wzorcem także dla wielu innych Kościołów i narodów.
Abp Józef Michalik, przewodniczący polskiego Episkopatu podkreślił dobrą atmosferę współpracy i otwartość jaka towarzyszyła przygotowywaniu ogłoszonego dziś Oświadczenia biskupów polskich i niemieckich. Jego zdaniem, otwartość na zrozumienie skomplikowanych problemów polsko-niemieckiej przeszłości ze strony biskupów niemieckich jest o wiele większa niż przeciętnych obywateli czy polityków tego kraju.
Abp Michalik dodał, że obchody 70. rocznicy II wojny światowej nie mogą ograniczyć się wyłącznie do wspomnienia daty 1 września 1939 r. Pamiętać należy też o 17 września, o inwazji sowieckiej na Polskę. „Nie chcemy jątrzyć, ale opierać się na prawdzie. Ta bolesna karta historii winna być także fundamentem do wskazania nowych dróg we wzajemnych relacjach polsko-rosyjskich” – powiedział.
Kard. Stanisław Dziwisz pytany przez KAI czy jest szansa na analogiczne oświadczenie sygnowane przez biskupów polskich oraz prawosławnych biskupów rosyjskich, odpowiedział, że pierwsze kroki w tym kierunku zostały już uczynione, ale trudno cokolwiek rokować.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.