We wspólnym oświadczeniu w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej przewodniczący episkopatów Polski i Niemiec dali wyraz daleko idącej zgody w interpretacji wojny i wypędzeń - pisze w środę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
W informacji na temat ogłoszonego we wtorek oświadczenia gazeta wybija, że arcybiskupi Józef Michalik i Robert Zollitsch byli zgodni co do potępienia wypędzeń.
"W trakcie prac nad treścią oświadczenia polska strona zgodziła się bez zasadniczego sprzeciwu na użycie określenia +wypędzenia+ - poinformował dziennik, powołując się na informacje od uczestników prac. - Polski Kościół katolicki odszedł tym samym od tego, co jest normalne w warszawskiej polityce, w której wielu uważa to określenie za przejaw wojowniczego niemieckiego słownictwa i woli mówić o +wysiedleniach+" - pisze "FAZ".
Jak dodaje, polska strona zwracała się o to, by oświadczenie jasno stwierdzało, że polska ludność była pierwszą ofiarą wypędzeń w wyniku wojny oraz że późniejsze wypędzenia Niemców z dawnych terenów wschodnich Rzeszy były konsekwencją sowieckiej polityki ekspansji oraz postanowień aliantów.
Według źródeł w Kościele, na które powołuje się "FAZ", "nieoczekiwanie łatwo" udało się znaleźć wspólne sformułowanie odnośnie do integracji europejskiej.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.