Termin głosowania w sprawie Barroso

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział w czwartek, że "oczekuje i ma nadzieję", iż głosowanie w sprawie zatwierdzenia Jose Barroso na drugą kadencję jako szefa Komisji Europejskiej odbędzie się 16 września w Strasburgu, czyli jeszcze przed referendum w sprawie Traktatu z Lizbony w Irlandii 2 października.

"Oczekuję i mam wielką nadzieję, że głosowanie odbędzie się 16 września. 10 września odbędzie się posiedzenie Konferencji Przewodniczących (frakcji politycznych) i wtedy zapadnie ostateczna decyzja, ale moje przeczucie jest takie, że to będzie właśnie 16 września" - powiedział Buzek na konferencji prasowej po spotkaniu z przewodniczącym KE Jose Barroso.

Przekonywał, że UE w sytuacji kryzysu potrzebuje stabilności, a ta oznacza stabilność europejskich instytucji. "Pierwszym krokiem jest zatwierdzenie na kolejne 5 lat nowego szefa Komisji Europejskiej" - powiedział Buzek, wywodzący się z tej samej, co Barroso, chadeckiej rodziny politycznej Europejskiej Partii Ludowej. "Jeżeli chcemy pozytywnego wyniku w referendum w Irlandii, to także potrzebujemy stabilności instytucji" - argumentował.

Tymczasem przeciwnicy polityczni Barroso w PE, głównie Zieloni i socjaliści, już raz uniemożliwili głosowanie w jego sprawie, pierwotnie zaplanowane w lipcu. Zieloni domagają się, by z głosowaniem poczekać na jasność instytucjonalną do referendum w Irlandii, które odbędzie się 2 października, czyli raptem dwa tygodnie po wskazanym obecnie terminie 16 września. Jeśli w życie wszedłby Traktat z Lizbony, to do zaaprobowania Barroso niezbędna byłaby kwalifikowana większość eurodeputowanych. W przypadku obowiązującego Traktatu z Nicei, do zatwierdzenia Barroso wystarczy tylko zwykła.

"Nie chcę wypowiadać się o dacie. Jestem gotów, jak tylko PE będzie gotowy. Jestem gotów do konstruktywnej debaty z patiami politycznymi na temat programu KE" - powiedział Barroso. Zapowiedział, że wyśle pod koniec tygodnia do wszystkich grup polityczny obiecany im przed wakacjami swój polityczny program na kolejne pięć lat. Następnie spotka się z poszczególnymi grupami politycznymi 8 i 9 września, by odpowiedzieć na ich pytania i postulaty.

Nominację Barroso na szefa nowej KE jednomyślnie zgłosiły na szczycie w czerwcu rządy państw UE.

Przy okazji konferencji Buzek poinformował, że 8 września udaje się na zaproszenie Pata Coksa, byłego szefa PE oraz organizacji pozarządowych, do Irlandii, by przekonywać Irlandczyków do poparcia Traktatu z Lizbony.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »