Niemcy: Pomnik polskich ofiar wojny

Pomnik poświęcony polskim ofiarom II wojny światowej uroczyście odsłonięto we wtorek po południu w Lipsku, w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu wojny.

W uroczystości na Cmentarzu Wschodnim miasta wziął udział ambasador RP w Niemczech Marek Prawda, a także - jak poinformowały władze miejskie - burmistrz Lipska Michael Faber oraz przedstawiciel władz Kościoła protestanckiego Friedrich Magirius.

Pomnik to granitowa konstrukcja z wysokim krzyżem, na której umieszczono 14 tablic z brązu. Wyryto na nich nazwiska oraz daty urodzenia i śmierci 478 Polaków, którzy zginęli w czasie wojny w Lipsku. Wśród tych ofiar dużą grupę stanowili robotnicy przymusowi, którzy pracowali w tym saksońskim mieście.

Monument wzniesiono z inicjatywy polskiego konsulatu generalnego w Lipsku (zlikwidowano go w zeszłym roku) oraz władz miasta. Zastąpił on pomnik polskich ofiar wojny, który postawiły na Cmentarzu Wschodnim już w 1977 r. ówczesne polskie przedsiębiorstwa Budimex i Krakbud. W latach 90. stwierdzono jednak, że przez blisko dwa dziesięciolecia na pomniku powstały nieodwracalne szkody techniczne.

Na późne popołudnie zaplanowano ekumeniczne nabożeństwo za pokój w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Już rankiem, o godz. 5.45, w wielu kościołach miasta zabiły dzwony, by upamiętnić wybuch II wojny światowej, rozpoczętej napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Przed południem w Berlinie złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty w Berlinie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasady RP, a także m.in. ambasad krajów dawnej koalicji antyhitlerowskiej i sojuszników Polski, państw europejskich, reprezentanci attachatów wojskowych państw pozaeuropejskich oraz delegacje władz Berlina i landu Brandenburgia.

Od wielu lat do Berlina przybywa na ceremonię złożenia wieńców delegacja Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Piłsudskiego z Poznania.

Odsłonięty w 1972 roku Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty stoi w parku w dzielnicy Friedrichshain we wschodniej części Berlina. Pełni rolę centralnego miejsca pamięci dla Polaków w stolicy Niemiec.

We wtorek 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej upamiętniono również w innych niemieckich miastach i regionach, m.in. w Hamburgu, gdzie w ruinach kościoła św. Mikołaja odprawiono nabożeństwo ekumeniczne oraz otwarto wystawę, autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej i Niemieckiego Instytutu Historycznego, zatytułowaną "Z największą brutalnością. Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce, wrzesień/październik 1939".

Ukazuje ona fotografie i materiały archiwalne dokumentujące ataki powietrzne na polskie miasta, jak również egzekucje cywili i jeńców wojennych przeprowadzone przez Wehrmacht w pierwszych miesiącach wojny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
wiecej »