Wybór nowego sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) i miejsca obrad X zgromadzenia tej organizacji oraz uchwalenie 11 oświadczeń i deklaracji – to główny plon posiedzenia Komitetu Naczelnego (KN) Rady. Obradował on w dniach 26 sierpnia-2 września w swej siedzibie w Genewie.
Nowym sekretarzem generalnym tej największej międzynarodowej organizacji ekumenicznej został 48-letni norweski pastor luterański dr Olav Fykse Tveit. 1 stycznia przyszłego roku przejmie on ten urząd od dr. Samuela Kobiię z Kenii. Tego ostatniego i jego żonę Ruth pożegnano już teraz uroczyście i gorąco podczas nabożeństw Słowa Bożego w Instytucie i Centrum Ekumenicznym w Bossey koło Genewy.
Tveit – siódmy sekretarz generalny w dziejach ŚRK i najmłodszy na tym stanowisku od czasu pierwszego sekretarza, Holendra Willema Visser’t Hoofta w latach 1948-66 – poprosił wszystkich członków KN o współpracę i stałą modlitwę w swej intencji, aby mógł jak najlepiej pełnić swój nowy urząd.
Dziesiąte, jubileuszowe zgromadzenie Światowej Rady Kościołów odbędzie się w 2013 w Pusanie – drugim co do wielkości mieście Korei Południowej. Jego kontrkandydatami były początkowo Damaszek Addis Abeba i grecka wyspa Rodos, ostatecznie jednak Komitet ds. Polityk, działający w ramach KN, dopuścił do głosowania – obok Pusana – tylko stolicę Syrii. Już w pierwszej turze delegaci opowiedzieli się za miastem południowokoreańskim. Azja po raz drugi będzie gospodarzem najwyższego forum Rady. W 1961 r. III zgromadzenie ŚRK obradowało w Delhi.
Dziękując za wybór pastor Park Jong-wha, odpowiedzialny za kontakty i działalność międzynarodowe Krajowej Rady Kościołów Korei Południowej, wyraził nie tylko radość z tego powodu, ale także nadzieję, że obrady najwyższego forum ŚRK „przyczynią się ogromnie do pokojowego pojednania i ponownego zjednoczenia podzielonego Półwyspu Koreańskiego”.
Komitet Naczelny powołał już zespół ds. planowania przyszłego zgromadzenia.
Uczestnicy obrad zajęli się również programowaniem i finansowaniem działalności Rady na najbliższe lata. Zalecono, aby istniejące dotychczas programy i kampanie zostały – biorąc pod uwagę szczupłość środków finansowych, jakimi dysponuje organizacja – zrestrukturyzowane, ale nie zlikwidowane. Podkreślono potrzebę ustalenia priorytetów programowych oraz skromniejszego i bardziej ograniczonego ich zakresu. Jednym z priorytetów ma być skupienie się na akcentowaniu jedynego w swoim rodzaju doświadczenia i świadectwa, jakie ŚRK składa przed światem jako globalna wspólnota Kościołów.
Zdaniem dziekana Andresa Gadegaarda, moderatora komisji finansowej KN, w przyszłym roku spadek wpływów do budżetu Rady wyniesie 5-10 proc. Budżet przyszłoroczny ma być na poziomie 35,5 mln franków szwajcarskich, ale ostatecznie zatwierdzi go Komitet Wykonawczy ŚRK na swym posiedzeniu w lutym 2010.
Podczas obrad uchwalono 11 różnych oświadczeń i komunikatów. Są to: apel do władz Pakistanu o zniesienie osławionej ustawy o bluźnierstwie, która stała się „największym źródłem ofiar i prześladowań” mniejszości religijnych w tym kraju; wezwanie rządu Izraela do zamrożenia a następnie rozpoczęcia likwidacji osiedli żydowskich na obszarach palestyńskich; apel o pokój w Demokratycznej Republice Konga i wezwanie Kościołów, aby potępiły publicznie przemoc wobec kobiet w tym kraju; apel do Kościołów Indii o uznanie, że dalsza dyskryminacja i wykluczanie milionów ludzi z życiu publicznego tego kraju na zasadach kastowych jest „poważnym wyzwaniem dla ich świadectwa o wierze w Boga”; apele o sprawiedliwe finanse i o „gospodarkę życia”, aby zwalczać ubóstwo, bezrobocie, głód i śmierć; potępienie masowych okrucieństw wobec ludności cywilnej w Darfurze oraz wezwanie władz Sudanu do ochrony wszystkich obywateli; apele o sprawiedliwość ekologiczną, o świat wolny od broni jądrowej, protest przeciw przemocy wobec chrześcijan w różnych częściach świata; poparcie dla prawa do odmowy pełnienia służby wojskowej ze względów religijnych oraz wezwanie do dialogu między Kościołem a rządem na wyspach Fidżi.
Zamykając obrady moderator (przewodniczący) Komitetu Naczelnego pastor dr Walter Altmann z Brazylii powiedział na konferencji prasowej, że mimo bardzo napiętego programu, były one udane, „umocniły świadectwo Kościołów i stały się wyrazem ich wspólnoty”. Podobnie ocenił posiedzenie ustępujący sekretarz generalny Rady S. Kobia, uznając, że pokazało ono, iż Kościoły członkowskie stanowią wspólnotę, wznoszącą się ponad interesy doczesne, w modlitwie, we współdziałaniu i we wzajemnym wspieraniu się.
Światowa Rada Kościołów powstała na zgromadzeniu w Amsterdamie w sierpniu 1948. Dziś skupia ona 349 Kościołów anglikańskich, protestanckich, prawosławnych, wschodniochrześcijańskich i starokatolickich z ponad 110 krajów, liczących łącznie przeszło 560 mln chrześcijan. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 blisko z nią współpracuje na wielu płaszczyznach i jest pełnoprawnym członkiem działającego w jej ramach Komitetu „Wiara i Ustrój”. Najwyższym forum organizacji jest zgromadzenie ogólne, zwoływane średni co 7-8 lat. Na co dzień pracami Rady kieruje sekretarz generalny, którym od stycznie 2004 jest kenijski pastor metodystyczny dr Samuel Kobia. Siedzibą ŚRK jest Genewa.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.