Reklama

Nowe plany Światowej Rady Kościołów

Wybór nowego sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) i miejsca obrad X zgromadzenia tej organizacji oraz uchwalenie 11 oświadczeń i deklaracji – to główny plon posiedzenia Komitetu Naczelnego (KN) Rady. Obradował on w dniach 26 sierpnia-2 września w swej siedzibie w Genewie.

Reklama

Nowym sekretarzem generalnym tej największej międzynarodowej organizacji ekumenicznej został 48-letni norweski pastor luterański dr Olav Fykse Tveit. 1 stycznia przyszłego roku przejmie on ten urząd od dr. Samuela Kobiię z Kenii. Tego ostatniego i jego żonę Ruth pożegnano już teraz uroczyście i gorąco podczas nabożeństw Słowa Bożego w Instytucie i Centrum Ekumenicznym w Bossey koło Genewy.

Tveit – siódmy sekretarz generalny w dziejach ŚRK i najmłodszy na tym stanowisku od czasu pierwszego sekretarza, Holendra Willema Visser’t Hoofta w latach 1948-66 – poprosił wszystkich członków KN o współpracę i stałą modlitwę w swej intencji, aby mógł jak najlepiej pełnić swój nowy urząd.

Dziesiąte, jubileuszowe zgromadzenie Światowej Rady Kościołów odbędzie się w 2013 w Pusanie – drugim co do wielkości mieście Korei Południowej. Jego kontrkandydatami były początkowo Damaszek Addis Abeba i grecka wyspa Rodos, ostatecznie jednak Komitet ds. Polityk, działający w ramach KN, dopuścił do głosowania – obok Pusana – tylko stolicę Syrii. Już w pierwszej turze delegaci opowiedzieli się za miastem południowokoreańskim. Azja po raz drugi będzie gospodarzem najwyższego forum Rady. W 1961 r. III zgromadzenie ŚRK obradowało w Delhi.

Dziękując za wybór pastor Park Jong-wha, odpowiedzialny za kontakty i działalność międzynarodowe Krajowej Rady Kościołów Korei Południowej, wyraził nie tylko radość z tego powodu, ale także nadzieję, że obrady najwyższego forum ŚRK „przyczynią się ogromnie do pokojowego pojednania i ponownego zjednoczenia podzielonego Półwyspu Koreańskiego”.

Komitet Naczelny powołał już zespół ds. planowania przyszłego zgromadzenia.

Uczestnicy obrad zajęli się również programowaniem i finansowaniem działalności Rady na najbliższe lata. Zalecono, aby istniejące dotychczas programy i kampanie zostały – biorąc pod uwagę szczupłość środków finansowych, jakimi dysponuje organizacja – zrestrukturyzowane, ale nie zlikwidowane. Podkreślono potrzebę ustalenia priorytetów programowych oraz skromniejszego i bardziej ograniczonego ich zakresu. Jednym z priorytetów ma być skupienie się na akcentowaniu jedynego w swoim rodzaju doświadczenia i świadectwa, jakie ŚRK składa przed światem jako globalna wspólnota Kościołów.

Zdaniem dziekana Andresa Gadegaarda, moderatora komisji finansowej KN, w przyszłym roku spadek wpływów do budżetu Rady wyniesie 5-10 proc. Budżet przyszłoroczny ma być na poziomie 35,5 mln franków szwajcarskich, ale ostatecznie zatwierdzi go Komitet Wykonawczy ŚRK na swym posiedzeniu w lutym 2010.

Podczas obrad uchwalono 11 różnych oświadczeń i komunikatów. Są to: apel do władz Pakistanu o zniesienie osławionej ustawy o bluźnierstwie, która stała się „największym źródłem ofiar i prześladowań” mniejszości religijnych w tym kraju; wezwanie rządu Izraela do zamrożenia a następnie rozpoczęcia likwidacji osiedli żydowskich na obszarach palestyńskich; apel o pokój w Demokratycznej Republice Konga i wezwanie Kościołów, aby potępiły publicznie przemoc wobec kobiet w tym kraju; apel do Kościołów Indii o uznanie, że dalsza dyskryminacja i wykluczanie milionów ludzi z życiu publicznego tego kraju na zasadach kastowych jest „poważnym wyzwaniem dla ich świadectwa o wierze w Boga”; apele o sprawiedliwe finanse i o „gospodarkę życia”, aby zwalczać ubóstwo, bezrobocie, głód i śmierć; potępienie masowych okrucieństw wobec ludności cywilnej w Darfurze oraz wezwanie władz Sudanu do ochrony wszystkich obywateli; apele o sprawiedliwość ekologiczną, o świat wolny od broni jądrowej, protest przeciw przemocy wobec chrześcijan w różnych częściach świata; poparcie dla prawa do odmowy pełnienia służby wojskowej ze względów religijnych oraz wezwanie do dialogu między Kościołem a rządem na wyspach Fidżi.

Zamykając obrady moderator (przewodniczący) Komitetu Naczelnego pastor dr Walter Altmann z Brazylii powiedział na konferencji prasowej, że mimo bardzo napiętego programu, były one udane, „umocniły świadectwo Kościołów i stały się wyrazem ich wspólnoty”. Podobnie ocenił posiedzenie ustępujący sekretarz generalny Rady S. Kobia, uznając, że pokazało ono, iż Kościoły członkowskie stanowią wspólnotę, wznoszącą się ponad interesy doczesne, w modlitwie, we współdziałaniu i we wzajemnym wspieraniu się.

Światowa Rada Kościołów powstała na zgromadzeniu w Amsterdamie w sierpniu 1948. Dziś skupia ona 349 Kościołów anglikańskich, protestanckich, prawosławnych, wschodniochrześcijańskich i starokatolickich z ponad 110 krajów, liczących łącznie przeszło 560 mln chrześcijan. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 blisko z nią współpracuje na wielu płaszczyznach i jest pełnoprawnym członkiem działającego w jej ramach Komitetu „Wiara i Ustrój”. Najwyższym forum organizacji jest zgromadzenie ogólne, zwoływane średni co 7-8 lat. Na co dzień pracami Rady kieruje sekretarz generalny, którym od stycznie 2004 jest kenijski pastor metodystyczny dr Samuel Kobia. Siedzibą ŚRK jest Genewa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama