Reklama

Troska o duchowe dziedzictwo

Zaniepokojenie doniesieniami o likwidacji szkół oraz lekceważeniu katechezy w środowiskach życia emigracyjnego wyraża w liście do Polaków mieszkających za granicą abp Zygmunt Zimowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji.

Reklama

W pierwszych dniach nowego roku szkolnego zwraca on też uwagę na rolę kapłanów w procesie patriotycznego i religijnego wychowania i nauczania.

„[...] z niepokojem Kościół w Polsce zauważa dwie niebezpieczne dzisiaj tendencje w środowiskach życia emigracyjnego. Po pierwsze, słyszy się wiele o likwidacji szkół w środowiskach polonijnych. [...] Po drugie, są ośrodki, w których proces edukacyjny tak jest kształtowany, że w świadomości dzieci i młodzieży katecheza jawi się jako przedmiot najmniej ważny i najmniej potrzebny” – pisze abp Zygmunt Zimowski w liście skierowanym do Polonii.

W imieniu polskich biskupów, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa emigracji, apeluje do Polaków za granicą o to, aby pomagali dzieciom i młodzieży „budować przyszłość na Bożej prawdzie, uwzględniając duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska”.

List nabiera szczególnego znaczenia w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przypominając 1 września 1939 r., arcybiskup pisze: „Tamten dzień to wymowny symbol, że przekroczenie granic Bożych przykazań prowadzi w konsekwencji do zbrodniczego przekraczania innych granic – i moralnych, i politycznych”. Z troską o przyszłość, abp Zimowski dziękuje tym, którzy przekazują pamięć o wydarzeniach z lat 1939-1945. „Obowiązek głoszenia prawdy” w szczególny sposób przypisuje kapłanom oraz podkreśla ich rolę w wychowaniu młodego pokolenia.

Delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji, w roku poświęconym kapłaństwu i kapłanom, zachęca wiernych do szczególnej modlitwy w ich intencji, jak również do wspierania ich pracy w parafiach i innych wspólnotach. Zaznacza, by nie bać się wraz z kapłanami wyrażać swych opinii w sprawach społecznych: „[...] od naszych interwencji w istotnej mierze zależy kształt współdziałania rodziców, państwa i Kościoła w obszarze wychowania, przy zachowaniu słusznej autonomii państwa i prawowitej władzy lokalnej”.

Pisząc o odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży, abp Zimowski nawiązuje do Synodu Biskupów dla Afryki, który rozpocznie się 4 października br. w Watykanie. Arcybiskup będzie w nim uczestniczył z racji pełnionej przez siebie funkcji przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. „Kto prawdziwie miłuje, ten ma serce otwarte dla wszystkich” – pisze. Wyraża nadzieję, że Synod zwróci uwagę na piękno pracy polskich duchownych, posługujących m.in. w środowiskach polonijnych.

Na zakończenie listu, abp Zimowski podkreśla, że słowom powinny towarzyszyć czyny. „Chodzi o to, abyśmy za kilka miesięcy mogli z radością i pokojem serca dziękować Bożej Opatrzności za udany rok w służbie prawdzie o Bogu i o człowieku, i za dobrze przeprowadzoną reformę szkolnictwa polonijnego w poczuciu odpowiedzialności za duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska” – czytamy w liście.

List delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji, datowany w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia przeznaczony jest do odczytania Polakom za granicą 6 września br., z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego.

***
Arcybiskup Zygmunt Zimowski został wybrany delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji 6 marca 2008 r. Przez siedem ostatnich lat pełnił posługę biskupa diecezji radomskiej. 18 kwietnia 2009 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, jednocześnie podnosząc do godności arcybiskupa. Pracę w Watykanie rozpoczął 1 lipca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama