Gaździna Podhala w Afganistanie

W czasie XXII Dożynek Podhalańskich, które odbyły się 6 września w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej na Podhalu została poświęcona figura Gaździny Podhala, którą zabiorą do Afganistanu żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, rozpoczynający niebawem w tym kraju misję wojskową.

Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne zbiory na Podhalu przewodniczył ks. infułat Władysław Bochnacki, major Wojska Polskiego, pochodzący z Podhala a pracujący w Legnicy. W homilii dziękował licznie zgromadzonym rolnikom za świadectwo żywej wiary i uczciwej pracy. – Taka jest wasza piękna wola, aby zapewnić nam wszystkim chleb powszedni. Można was porównać do kapłanów, których ołtarzem jest ziemia – mówił ks. Bochnacki.

Duchowny apelował do rolników, aby pielęgnowali zwyczaje związane z pracą w polu. Jeden z nich związany jest z modlitwą na polach uprawnych, zanim jeszcze rozpocznie się pracę. Kapłan nawiązał do aktualnych problemów, z którymi borykają się rolnicy. Wskazał, że wielokrotnie zdarza się tak, iż produkty mleczne sprzedają do punktów skupów poniżej kosztów produkcyjnych. – Nie zrażajcie się tym. Nie pozwólcie, aby ta podhalańska ziemia nie przynosiła owoców – mówił.

Po homilii celebrans poświęcił wieńce dożynkowe, przygotowane przez delegacje niemal z każdej podhalańskiej miejscowości. Przed Mszą św. delegacje z wieńcami dożynkowym przeszły w pochodzie, który zakończył się w sanktuaryjnym ogrodzie różańcowym. Przed rozpoczęciem Eucharystii dwóch żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i dwóch górali w strojach regionalnych uroczyście wniosło na ołtarz polowy figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Podczas procesji z darami górale przynieśli do ołtarza wiele produktów regionalnych, m.in. bunc – ser z mleka owczego, oscypki i miód.

Na zakończenie Mszy św. ks. Bochnacki poświęcił kopię figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, która stanie w polskiej bazie w Afganistanie. Już wkrótce z misją wojskową pojadą tam żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Mszę św. swoim śpiewem i grą uświetniła kapela regionalna i zespół „Podhalanie” oraz wojskowa orkiestra z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

W uroczystościach dożynkowych wzięli udział podhalańscy parlamentarzyści, władze samorządowe, liczne delegacje z pocztami sztandarowymi różnych organizacji i instytucji, a także Wincenty Galica, jeden z założycieli ruchu regionalnego. Ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium przypomniał, że w tym roku przypada 775. rocznica lokacji Ludźmierza i 10. rocznicą Peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu. Z tej okazji Poczta Polska wydała znak kartkę i znaczek pocztowy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
wiecej »