To, co najważniejsze dla pielgrzyma, poza spotkaniem z Ojcem Świętym, to spotkani ludzie i ich otwartość.
„To, co najważniejsze dla pielgrzyma, poza spotkaniem z Ojcem Świętym, to spotkani ludzie i ich otwartość. I tu apeluję o otwartość serca – bo ona zostaje najbardziej w pamięci” – powiedział podczas wczorajszej debaty „ŚDM – gotowi na wszystko?” w studiu Radia Kraków ks. Adam Parszywka. Dyrektor Departamentu Komunikacji ŚDM odniósł się także do spraw logistyki, transportu i bezpieczeństwa podczas lipcowego wydarzenia.
Ks. Parszywka zapewnił, że w kwestii sprawnego poruszania się po mieście pielgrzymi będą mogli liczyć na pomoc wolontariuszy. Wszelkie informacje będą też w internecie, na specjalnych aplikacjach i rozdawanych mapkach. "Chodzi o to, by skrócić maksymalnie drogę do miejsc docelowych i ustrzec przybyłych przed błądzeniem” – tłumaczył. Sektory i dojścia do nich będą wyraźnie oznakowane, by w momencie ich zapełniania nie zdarzały się sytuacje nadmiernego zagęszczenia osób.
„Musimy być elastyczni. Wszystko jest przygotowywane z dużą precyzją. Ale przy tak ogromnej liczbie pielgrzymów trzeba przygotować się, że w ostatnim momencie mogą wystąpić jakieś zmiany, że pewne ulice mogą być zakorkowane. Dlatego w stan gotowości jest tu postawiony cały sztab osób za to odpowiedzialnych” – wyjaśnił salezjanin.
Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa ŚDM i weryfikacji pielgrzymów ks. Parszywka zaznaczył, że grupy zorganizowane się znają, a ponadto ci, którzy uzyskują wizy do naszego kraju przechodzą proces weryfikacji. "Życzyłbym sobie, żeby wszystkie miejsca na świecie też były tak chronione, przy współpracy wielu służb” – podkreślił ks. Parszywka.
Zdaniem organizatora ŚDM, wydarzenie to jest ogromną promocją Polski, Małopolski oraz Krakowa i Wieliczki.
„Staramy się, by przekaz Światowych Dni Młodzieży był bardzo mocny w znaczeniu duchowym. Myślę, że Polska stanie się wielkim studio nauczania Kościoła i moralności” – powiedział na zakończenie ks. Adama Parszywka.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.