Walia vs Portugalia - półfinał w liczbach

Za kim przemawiają statystyki?

• Walia po raz pierwszy gra w mistrzostwach Europy. Jeśli wygra środowy mecz z Portugalią, będzie pierwszym od 44 lat (1972 r.) debiutantem, który zagra w finale turnieju. W historii mistrzostw Europy debiutant zdobył tytuł tylko 3 razy (nie licząc pierwszej edycji, gdy wszyscy uczestnicy byli debiutantami).
  • Największa gwiazda reprezentacji Walii - Gareth Bale - kosztowała Real Madryt ok 92 mln euro. Lider Portugalczyków - również występujący na co dzień w barwach Realu Cristiano Ronaldo - przeszedł do Madrytu z Manchesteru United za kwotę 93 mln euro.
  • W dotychczasowych meczach Euro 2016 Bale zdobył 3 gole, zaś Ronaldo trafiał do siatki 2 razy.
  • Walijczycy w czasie rozgrywanego we Francji turnieju wygrali dotąd (wszystkie w regulaminowych 90 minutach) 4 mecze, przegrali tylko 1 spotkanie - z Anglią 1:2. Bilans Portugalii jest znacznie gorszy. W ciągu 90 minut drużyna pod wodzą trenera Santosa nie wygrała żadnego meczu - odnotowując 5 remisów. W 1/8 finału Portugalczycy pokonali Chorwatów po dogrywce, a w ćwierćfinale awansowali w rzutach karnych nad Polską.
  • Walia zdobyła na Euro 2016 10 goli, tracąc 4. Portugalczycy trafiali do siatki 6 razy. Stracili 5 goli.
  • Najmłodsza gwiazda reprezentacji Portugalii, strzelec gola w meczu z Polską - Renato Sanchez - ma oficjalnie 18 lat. Jednak dziennikarze i niektórzy trenerzy podważają te dane. Zdaniem m. in. francuskiego trenera Guy Roux Portugalczyk pochodzący z Wysp Zielonego Przylądka kłamie ws. daty swojego urodzenia i w rzeczywistości ma ok 23-24 lata. Nieścisłość może wynikać z faktu, że  data narodzin Sancheza została potwierdzona w dokumentach dopiero w 2002.
  • Portugalia i Walia nigdy nie grały ze sobą w meczach o stawkę. Reprezentacje zmierzyły się dotąd 3 razy w meczach towarzyskich: w 1949, 1951 i 2000 roku. Walijczycy wygrali w drugim meczu 2:1. W 1949 r. Portugalia zwyciężyła 3:2, a w 2000 - 3:0.

Półfinałowy mecz Walia-Portugalia zostanie rozegrany w środę, 6 lipca o g. 21:00 w Lyonie.