Prezydent Francois Hollande, który przybył w piątek do Nicei, gdzie dzień wcześniej zginęły w zamachu 84 osoby, powiedział, że atak jest dziełem jednego zamachowca, bądź grupy. Ostrzegł, że kraj czeka walka z terroryzmem, "która potrwa długo".
Po wizycie w nicejskim szpitalu, do którego trafiły osoby ranne w zamachu Hollande powiedział, że stan około 50 osób nadal waha się "między życiem a śmiercią".
"Wśród ofiar są Francuzi, ale jest też wielu cudzoziemców ze wszystkich kontynentów. I jest dużo dzieci, małych dzieci" - dodał.
Jak pisze AFP, "wyraźnie wstrząśnięty" prezydent powiedział też: "widzieliśmy wielu rannych, w ich pamięci pozostają wciąż straszliwe obrazy i cierpią oni dodatkowo z powodu tych ran psychologicznych".
Prezydentowi towarzyszy w Nicei premier Manuel Valls oraz ministrowie spraw wewnętrznych i zdrowia - Bernard Cazeneuve i Marisol Touraine. Wcześniej prezydent i premier uczestniczyli w Paryżu w posiedzeniu rady bezpieczeństwa wraz z ministrem obrony Jeanem-Yves'em Le Drianem.
Do ataku w Nicei doszło w czwartek późnym wieczorem na nadmorskiej promenadzie, na której zgromadzeni mieszkańcy i turyści oglądali pokaz fajerwerków z okazji Dnia Bastylii, święta narodowego Francji. Tir przejechał dwa kilometry przez tłum. Kierowca został zastrzelony przez policję. Rząd w Paryżu ogłosił trzydniową żałobę narodową.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.