Liturgicznymi akcentami związanymi z tajemnicą Krzyża rozpoczęło się w Rzymie spotkanie mianowanych w ciągu ostatniego roku biskupów, którzy przybyli tu z różnych krajów świata. Zorganizowała je, podobnie jak w ubiegłych latach, Kongregacja ds. Biskupów.
Jego uczestnicy wzięli wczoraj wieczorem udział w nieszporach święta Podwyższenia Krzyża i adoracji eucharystycznej. 15 września, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, koncelebrowali z kard. Tarcisio Bertone Mszę w Bazylice św. Piotra. W homilii watykański sekretarz stanu nawiązał do głębokiej wymowy liturgicznego kontekstu, w jakim rozpoczyna się „kurs nowych biskupów”.
„Cierpienia wiążące się z naszą posługą, w zjednoczeniu z Krzyżem Jezusa, stają się owocne dzięki pośrednictwu Maryi, a zatem także poprzez Kościół, który jest naszą matką” – powiedział purpurat. Życzył rozpoczynającym swą posługę biskupom, by przeżywali ją według Serca Jezusowego i macierzyńskiego Serca Maryi, biorąc wzór ze św. Jana Vianneya. Zwrócił uwagę, że wierni potrzebują wiarygodnych świadków i kierownictwa świętych pasterzy. Przypomniał też wskazania, jakie dał 12 września Papież, konsekrując pięciu nowych biskupów. Podkreślił on wówczas szczególne znaczenie wierności w służbie Kościołowi, roztropności i głębokiego życia wewnętrznego.
W najbliższych dniach uczestnicy spotkania zapoznają się z różnymi zagadnieniami dotyczącymi ich pasterskiej posługi. Jest to okazja do spojrzenia na problemy Kościoła powszechnego z perspektywy Stolicy Apostolskiej. 21 września nowi biskupi zostaną przyjęci przez Ojca Świętego.
W spotkaniu bierze też udział czterech hierarchów z Polski. Są to: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, mianowany 4 lutego 2009 r., konsekrowany 28 marca; biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, mianowany 13 czerwca 2009 r., konsekrowany 4 lipca; biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski Krzysztof Zadarko, mianowany 16 lutego 2009 r., konsekrowany 25 kwietnia 2009 r. oraz biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk, mianowany 24 grudnia 2008 r., konsekrowany 31 stycznia 2009 r.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.