Liturgicznymi akcentami związanymi z tajemnicą Krzyża rozpoczęło się w Rzymie spotkanie mianowanych w ciągu ostatniego roku biskupów, którzy przybyli tu z różnych krajów świata. Zorganizowała je, podobnie jak w ubiegłych latach, Kongregacja ds. Biskupów.
Jego uczestnicy wzięli wczoraj wieczorem udział w nieszporach święta Podwyższenia Krzyża i adoracji eucharystycznej. 15 września, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, koncelebrowali z kard. Tarcisio Bertone Mszę w Bazylice św. Piotra. W homilii watykański sekretarz stanu nawiązał do głębokiej wymowy liturgicznego kontekstu, w jakim rozpoczyna się „kurs nowych biskupów”.
„Cierpienia wiążące się z naszą posługą, w zjednoczeniu z Krzyżem Jezusa, stają się owocne dzięki pośrednictwu Maryi, a zatem także poprzez Kościół, który jest naszą matką” – powiedział purpurat. Życzył rozpoczynającym swą posługę biskupom, by przeżywali ją według Serca Jezusowego i macierzyńskiego Serca Maryi, biorąc wzór ze św. Jana Vianneya. Zwrócił uwagę, że wierni potrzebują wiarygodnych świadków i kierownictwa świętych pasterzy. Przypomniał też wskazania, jakie dał 12 września Papież, konsekrując pięciu nowych biskupów. Podkreślił on wówczas szczególne znaczenie wierności w służbie Kościołowi, roztropności i głębokiego życia wewnętrznego.
W najbliższych dniach uczestnicy spotkania zapoznają się z różnymi zagadnieniami dotyczącymi ich pasterskiej posługi. Jest to okazja do spojrzenia na problemy Kościoła powszechnego z perspektywy Stolicy Apostolskiej. 21 września nowi biskupi zostaną przyjęci przez Ojca Świętego.
W spotkaniu bierze też udział czterech hierarchów z Polski. Są to: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, mianowany 4 lutego 2009 r., konsekrowany 28 marca; biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, mianowany 13 czerwca 2009 r., konsekrowany 4 lipca; biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski Krzysztof Zadarko, mianowany 16 lutego 2009 r., konsekrowany 25 kwietnia 2009 r. oraz biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk, mianowany 24 grudnia 2008 r., konsekrowany 31 stycznia 2009 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.