- Każdy powinien wam się pokłonić - mówił prezydent Andrzej Duda, wręczając odznaczenia powstańcom warszawskim. - Bądźcie naszymi świętymi - mówił w parku Wolności podczas rozpoczęcia obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego.
- Powstanie Warszawskie jest pomnikiem naszej pamięci, a powstańcy naszym największym skarbem, mitem narodowym - powiedział prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając obchody 72. rocznicy bohaterskiego zrywu z 1944 roku. Podkreślał, że "powstanie to silnie wyryta w jego sercu data", a wspomnienia jego uczestników były dla niego "jak biblia".
- Gdy pierwszy raz odwiedziłem z ojcem Warszawę, chodziłem od kamienicy do kamienicy, wspominając wasze bohaterstwo - mówił. - Jesteście nieocenieni nie tylko jako bohaterowie, ale wychowawcy i wzór, w który wpatrzone są oczy młodego pokolenia - dodał, podkreślając, że Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, jest świątynią pamięci, w której dzieci i wnuki uczą się, co znaczy być Polakiem i że warto nim być.
Tomasz Gołąb /Foto Gość - Czy byłyby kolejne powstania, gdyby nie Powstanie Warszawskie? - pytał prezydent Prezydent podkreślił, że nigdy nie zgodzi się z krytykami Powstania Warszawskiego. - Bo trzeba by wówczas zapytać o sens powstań: Kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego... Żadne z nich nie zakończyło się zwycięstwem. Ale czy byłyby kolejne powstania, gdyby nie one? Czy to nie powstania budowały siłę tego narodu? - pytał prezydent. - Niech mi powiedzą, czy była by dziś wolna Polska? Nie byłoby jej także, gdyby powstańcy nie opowiadali swoim dzieciom o wolności. Mieli świadomość, że tam, gdzie stoją z karabinem, jest wolna Polska. Dziś z tego dziedzictwa trzeba czerpać pełnymi garściami. Każdy powinien pokłonić się w pas powstańcom warszawskim - dodał, podkreślając, że nie ma powstańców lepszych i gorszych, bo nikt nie jest w stanie powiedzieć dziś, jak sam zachowałby się, gdyby stanął oko w oko z SS-manem czy pod ostrzałem granatników. - Boże, błogosław powstańcom - zakończył.
Tomasz Gołąb /Foto Gość - Gdy po raz pierwszy przyjechałem z ojcem do Warszawy, jeszcze jako dziecko, szedłem od kamienicy do kamienicy, od miejsca do miejsca, od tablicy do tablicy, wspominając heroizm, czyn bojowy, bohaterstwo moich bohaterów - mówił Andrzej Duda w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego W związku z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom powstania oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtym wydarzeniu. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Emil Kumor, pseudonim "Krzyś", inspektor odcinka bojowego w Śródmieściu Komendy Głównej Armii Krajowej. To samo odznaczenie za zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego otrzymała Maria Tarnowska, komendantka Korpusu Pielęgniarek Wojskowej Służby Kobiet, która negocjowała z Niemcami warunki ewakuacji ludności cywilnej ze stolicy.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Z rąk prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał także Wiesław Żochowski, pseudonim "Żuk", z grupy bojowej "Krybar", a Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Henryk Skalski, pseudonim "Mirek", ze zgrupowania "Kryska" oraz Mieczysław Wroczyński, pseud. "Stary", "Mirosław" ze zgrupowania "Chrobry II". Za niezwykłe poświęcenie w walce o suwerenność Polski Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości otrzymał Jan Wąsik, pseud. "Rokita" ze zgrupowania "Chrobry II", a Order Krzyża Niepodległości - Andrzej Burzyński, pseud. "Wilk" ze zgrupowania "Bartkiewicz", Maria Deczewska, pseud. "Wichura", Irena Dziaduszewska, sanitariuszka ze zgrupowania "Róg", Andrzej Korczak-Branecki, pseud. "Biały Bóbr" ze zgrupowania "Konrad", Maria Kowalewska, pseudonim "Myszka" (Narodowe Siły Zbrojne, Szpital Powstańczy przy ul. Leszno), Tadeusz Rousseau, ps. "Bocian" z bat. Miłosz, Bohdan Walasek, ps. "Wacław", zgrupowanie "Chrobry II", oraz Zofia Wojnowska ze zgrupowania "Żywiciel".
Prezydent Andrzej Duda wręczył również kilkunastu osobom odznaczenia za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski oraz za szczególne zaangażowanie w dzieło tworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego.
czytaj także:
Zobacz zdjęcia:
Zobacz Apel Pamęci
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.