W Kaliszu rozpoczyna się X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. Właśnie w kaliskim sanktuarium św. Józefa, znajduje się najstarszy na świecie koronowany obraz tego świętego.
Temat wiodący dla obrad kongresu – „Św. Józef, patron na nasze czasy” – zaczerpnięto z adhortacji apostolskiej Redemptoris custos o świętym Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła. Jan Paweł II wyraził w niej gorące życzenie, aby „postać Józefa z Nazaretu nabrała dla Kościoła naszych czasów szczególnej aktualności w związku z nowym tysiącleciem chrześcijaństwa”.
20 lat od ukazania się tej adhortacji św. Józef ciągle jest zbyt mało przyzywany, a przecież to Józefowi Bóg „powierzył swe najcenniejsze skarby”, to on jest patronem Kościoła Powszechnego. W czasach, gdy dąży się do zniszczenia chrześcijańskiej wizji rodziny, gdy pogardza się życiem, wydaje się, że słowa Jana Pawła II, aby św. Józef wyszedł z cienia, były prorocze.
Temu będzie służył także kongres w Kaliszu. To wydarzenie nie będzie miało tylko charakteru naukowego, lecz również pastoralny. Codziennie, w sanktuarium św. Józefa, będą miały miejsce uroczyste celebry z konferencjami józefologicznymi. Do Kalisza na kongres przyjechało 64 prelegentów z 15 krajów oraz liczni teologowie i czciciele św. Józefa z całego świata.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.