Nie stawią się w areszcie

Trzej bracia Tomasz, Mirosław i Krzysztof W., skazani prawomocnie na kary po 4 lata więzienia za tzw. lincz we Włodowie, mimo sądowego wezwania do odbycia kary nie stawią się we wtorek w areszcie - poinformowali w poniedziałek PAP ich adwokaci.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w połowie września wezwał braci W. do stawienia się we wtorek do aresztu w Olsztynie, by rozpoczęli odbywanie prawomocniej kary więzienia za zlinczowanie recydywisty Józefa C.

"Moi klienci nie pakują się do aresztu, bo nie stawią się do odbywania kary. Napisałem do sądu wniosek o wstrzymanie jej wykonania" - powiedział PAP mecenas Piotr Afeltowicz, obrońca Krzysztofa i Mirosława W.

Mec. Małgorzata Lubieniecka-Chełstowska, która reprezentuje Tomasza W., w rozmowie z PAP dodała, że stawienie się skazanych w areszcie tylko pogorszyłoby ich sytuację. "Sąd w Olsztynie na 12 października wyznaczył termin posiedzenia, na którym zajmie się wnioskami o wstrzymanie wykonania kary wobec braci W. Gdyby teraz stawili się oni w areszcie takie posiedzenie nie miałoby sensu. Wobec już osadzonych można tylko wnosić o przerwę w wykonaniu kary" - powiedziała adwokat. Dodała, że "z całą pewnością sąd nie będzie ścigał braci W. za to, że nie stawią się we wtorek w areszcie".

"W przypadku pierwszego wezwania do odbycia kary i złożeniu wniosku o wstrzymanie jej wykonania zwyczajowo skazany nie stawia się do aresztu, tylko czeka na decyzję sądu" - dodał Afeltowicz.

W rozmowie z PAP Piotr Afeltowicz przyznał także, że adwokaci przygotowują wniosek o kasację wyroku wobec braci W. Sami skazani zwrócili się o prawo łaski do prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Niezależnie od działań adwokatów i skazanych w tej sprawie, w połowie września biuro prasowe Kancelarii Prezydenta poinformowało, że prezydent Lech Kaczyński postanowił o wszczęciu z urzędu postępowania ułaskawieniowego wobec trzech braci W. Jak napisano wówczas na stronie internetowej kancelarii, zgodnie z uruchomioną procedurą ułaskawieniową, przewidzianą w Kodeksie postępowania karnego, prezydent oczekuje teraz na odpowiednie dokumenty, które powinny zostać nadesłane przez Prokuratora Generalnego.

Bracia Tomasz, Mirosław i Krzysztof W. w czerwcu zostali prawomocnie skazani za to, że 1 lipca 2005 zlinczowali we wsi Włodowo na Warmii recydywistę Józefa C. Mężczyźni oraz ich sąsiedzi w rozmowach z mediami i przed sądem przez kilka lat utrzymywali, że bracia zabili C., ponieważ ten im zagrażał (miał m.in. biegać po wsi z maczetą), ale Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że te tłumaczenia nie znajdują odzwierciedlenia w aktach sprawy.

Sąd apelacyjny potwierdził jednak, że w dniu linczu policja nie zareagowała właściwie na prośby mieszkańców Włodowa o interwencję i nie wysłała na czas radiowozu - odpowiedzialni za to dwaj funkcjonariusze zostali prawomocnie skazani na kary więzienia w zawieszeniu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LINCZ, WYROK, WŁODOWO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »