Poznawanie specyfiki regionów znanych z kart Pisma Świętego oraz merytoryczne przygotowanie przewodników grup – to niektóre elementy programu studiów Turystyki Krajów Biblijnych.
Nowy kierunek rusza w październiku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
„Studenci będą przemierzać szlaki miejsc świętych najpierw na mapach, pod okiem kompetentnej kadry profesorskiej, by z czasem oprowadzając po nich dzielić się swoją fascynacją i gruntowną wiedzą z innymi” – zapowiadają organizatorzy.
Program studiów obejmuje m.in. wykłady z geografii, historii i archeologii krajów Bliskiego Wchodu i Azji Mniejszej oraz zajęcia z języków biblijnych: hebrajskiego i greckiego. Studenci zapoznają się również z podstawami prawnymi uprawiania turystyki i nauczą się przygotowania warsztatu przewodnika.
Ponadto w programie kształcenia znajdują się: biblistyka, historia Kościoła, teologia dogmatyczna i moralna.
Kierunek Turystyka Krajów Biblijnych to jednolite, magisterskie studia dzienne, na których przewidziano w tym roku limit 30 miejsc.
Podobny kierunek istnieje już w kilku innych uczelniach w Polsce, m.in. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego został powołany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1999 roku na bazie istniejącej od 1954 r. Akademii Teologii Katolickiej. Uczelnia posiada 9 wydziałów na których studiuje ok. 20 tys. studentów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.