Zaangażowaniu wiernych świeckich w duszpasterstwo akademickie poświęcono spotkanie zakończone 27 września w Porto. W konferencji wzięło udział 35 delegatów reprezentujących 20 episkopatów europejskich.
Obrady prowadził bp Marek Jędraszewski z Poznania, który w Radzie Konferencji Biskupich Europy (CCEE) odpowiedzialny jest za szkolnictwo katolickie i duszpasterstwo uniwersyteckie. Gościem honorowym spotkania był abp Bragi, Jorge Ortiga.
Zgromadzeni wysłuchali sprawozdań z duszpasterstw studentów w różnych częściach kontynentu. Przedstawiciel Polski, ks. Marek Spyra, omówił krajowe inicjatywy studenckie oraz ich przełożenie na późniejsze zaangażowania młodych w Kościele. Przedstawiciel Niemiec, ks. Matthias Hass, prezentował tamtejszy model formowania świeckich pracujących w duszpasterstwach akademickich. Po kursie podstawowym, w czasie studiów podyplomowych, można tam wybrać jeden z trzech profilów dalszego kształcenia: kontekst życia studentów i profesorów oraz ich trudności; wiara, modlitwa, liturgia i duchowość w duszpasterstwie uniwersyteckim oraz dialog ze światem nauki i kultury.
Kolejny kongres biskupów i delegatów krajowych duszpasterstw studentów zaplanowano na 27-30 stycznia 2011 r. w Monachium. Natomiast w najbliższym czasie studenci rzymscy modlić się będą z Benedyktem XVI na różańcu w intencji Synodu dla Afryki 10 października. Dzięki połączeniom satelitarnym w modlitwie wezmą udział studenci z sześciu krajów Czarnego Lądu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.