Przemysław Walewski, potomek dawnego właściciela pałacu w Walewicach Anastazego Walewskiego, wraz z żoną i córką odwiedził to miejsce.
Przemysław Walewski od dłuższego czasu planował rodzinną wycieczkę do Walewic, wiedząc, że jest spokrewniony w linii prostej z Anastazym Walewskim, który był szambelanem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego znajomi nie wierzyli jednak w tę historię. Krewni pana Przemysława podjęli pracę nad skonstruowaniem drzewa genealogicznego, a wielomiesięczne badania historii rodu potwierdziły opowieści, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie jedynie w gronie rodzinnym. P. Walewski reprezentuje szóste pokolenie po królewskim urzędniku. Motywacją do odwiedzenia Pałacu Walewice była chęć pokazania córce Ninie i żonie Klaudii, skąd wywodzą się rodzinne korzenie.
– W naszej rodzinie bardzo dużą pracę badawczą wykonał mój krewny Aleksander. Zrekonstruował nasze drzewo genealogiczne i potwierdził, że wywodzimy się z linii sieradzko-wielkopolskiej Walewskich. Swoje poszukiwania uwieńczył wstąpieniem do Związku Szlachty Polskiej. Linii pokrewieństwa do przeszukania było mnóstwo, ale nie wszystkie miały prawo posługiwać się herbem Pierzchała albo Roch. Takie poszukiwania są utrudnione również dlatego, że nierzadko heraldycy mylą się w swoich interpretacjach – mówi pan Przemysław.
Goście pałacu przekonywali, że warto poznać inne interpretacje dziejów życia Anastazego Walewskiego i jego trzeciej żony Marii Walewskiej, która najczęściej przedstawiana jest wyłącznie jako oficjalna metresa Napoleona Bonapartego. – Fascynuje mnie postać Anastazego. To człowiek, który w swojej epoce wiele znaczył. Był bardzo dobry. Do końca opiekował się Marią Walewską. Mało kto wie, że ona o mały włos nie została cesarzową Francuzów. Jej przyjaciółką była siostra Napoleona, Paulina. Zatem, kiedy mówi się o Marii Walewskiej „niedoszła cesarzowa”, zupełnie inaczej jawi się jej obraz – dodaje P. Walewski.
Państwo Walewscy na co dzień bardzo aktywnie spędzają czas wolny. Organizują też imprezy biegowe, a – ich zdaniem – Walewice są świetnym miejscem do zorganizowania biegów przełajowych. P. Walewski zawodowo związany jest z portalem wszystkoobieganiu.pl, będąc jego redaktorem naczelnym. Publikuje także w magazynach "Runner's Word" i "Tri Tour" oraz prowadzi stałą kolumnę w "Polska The Times Głos Wielkopolski". Jest autorem popularnego programu telewizyjnego "Trening dla każdego", szefem Poland Running Academy (PRA), która współpracuje ze szkołami biegowymi w USA i w Etiopii, oraz współzałożycielem Akademii Młodych Olimpijczyków dla dzieci i młodzieży.
P. Walewski ma też na swoim koncie ogromne doświadczenie i liczne sukcesy w światowych maratonach. Uczestniczył łącznie w ponad 1000 biegach różnego typu w Londynie, Berlinie, Austin, Poznaniu, Hanowerze, Warszawie, Davos czy Atenach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.