Reklama

Przygotowania do wielkiej gali w Pekinie

W bogato udekorowanym Pekinie trwały w środę ostatnie przygotowania do czwartkowej porannej wielkiej defilady i wieczornej gali w związku ze świętem narodowym i 60. rocznicą powstania ChRL. Wiele ulic miasta i stacji metra zostało już zamkniętych a ulice patrolowane są przez uzbrojonych milicjantów.

Reklama

Według pekińskiego dziennika "China Daily", nad bezpieczeństwem obchodów czuwać ma w sumie ponad 10 tys. milicjantów a także 800 tysięcy ochotników.

Jak powiedział na łamach "China Daily" przedstawiciel komitetu organizacyjnego obchodów Wang Yue (czyt. Uang Jue), uroczystości odbywać się będą na centralnym pekińskim Placu Tiananmen i głównej stołecznej magistrali biegnącej z zachodu na wschód - alei Changanjie (Cz'hang-an dzie).

Po porannej wojskowej defiladzie - w czasie której zdaniem zachodnich obserwatorów pokazane zostaną nowe rodzaje broni, jakimi dysponuje chińska armia - odbędzie się parada, w której weźmie udział 100 tysięcy ludzi i 60 platform, na których w formie żywych obrazów przedstawione zostaną osiągnięcia ChRL. Uroczystość zakończy pochód 80 tysięcy uczniów szkół podstawowych i średnich. Cywilna uroczystość - zapowiedziano - oscylować ma wokół trzech tematów: ideologii, osiągnięć kraju i perspektyw Chin na przyszłość.

W uroczystościach weźmie udział też - jak zapowiedział Wang - ponad cztery tysiące artystów i chór, liczący 2400 śpiewaków. Nad placem wypuszczone zostaną dziesiątki tysięcy kolorowych balonów i gołębi.

Defiladę i paradę obserwować ma bezpośrednio jedynie 30 tysięcy zaproszonych gości. Jak pisze w środę "China Daily", większość mieszkańców raczej będzie musiała ograniczyć się do oglądania uroczystości w bezpośrednim przekazie telewizyjnym.

Mieszkańcy Pekinu już od środy muszą liczyć się z kłopotami komunikacyjnymi. Obowiązują ograniczenia w miejskiej komunikacji - dla większości ludzi dotarcie do Placu Bramy Niebiańskiego Spokoju może okazać się całkowicie niemożliwe. Już od środy zamknięto wiele ulic w centrum miasta. W czwartek zawieszone będzie kursowanie 241 linii autobusowych, nie działać będzie pierwsza linia pekińskiego metra oraz szereg stacji na drugiej, czwartej i piątej linii.

W czwartek rano na trzy godziny całkowicie zostaną zamknięte również pekińskie lotniska: międzynarodowe i krajowe. Ograniczenia dotkną 180 z tysiąca codziennych rejsów.

W mieście obowiązuje zakaz puszczania latawców a także nakaz trzymania w zamknięciu domowych gołębi.

"Chiński rząd chce czcić sukcesy kraju, zapewniając jednocześnie iż nie słychać będzie żadnych krytycznych głosów - tym samym jednak dowodzi, iż sam boi się udzielić zwykłym Chińczykom prawa do głosu" - komentuje restrykcje i środki bezpieczeństwa, stosowane w mieście, cytowana przez Reutera wicedyrektor regionalnego oddziału Amnesty International, Roseann Rife.

W czwartek Chiny obchodzić będą 60. rocznicę powstania ChRL. Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej proklamował 1 października 1949 roku Mao Zedong (Mao Tse-tung) po kapitulacji Japonii i zwycięskiej kontrofensywie komunistycznej armii przeciwko siłom kuomintangowskim. Do końca 1949 roku całe Chiny zostały opanowane przez oddziały komunistyczne a wojska i rząd Kuomintangu znalazły schronienie na Tajwanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama