Jedna z najstarszych pieszych pielgrzymek do Matki Bożej Jasnogórskiej - 370. Gliwicka Piesza Pielgrzymka - dotarła w sobotę do Częstochowy. W sięgającym 1626 r. pielgrzymowaniu, w tym roku uczestniczyło ponad 1,3 tys. pątników.
To jedna z najdłużej odbywających się pielgrzymek do Częstochowy, według kronik uznawana za najstarszą. Jej początki sięgają 1626 r., gdy podczas wojny trzydziestoletniej wojska duńskie generała Mansfelda oblegały Gliwice. Według miejskich legend Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.
Po cudownym ocaleniu 80 mieszczan jeszcze tego samego roku wyruszyło z pielgrzymką do Częstochowy, gdzie 29 września umieścili sztandar z wizerunkiem Maryi. Ponadto mieszkańcy Gliwic złożyli w kościele parafialnym ślubowanie, że co roku będą odbywać pielgrzymkę. Jak podają miejskie kroniki, "Matce Bożej to ślubowanie było miłe, a dla mieszczan zbawienne".
I choć pielgrzymowanie rozpoczęło się 390 lat temu, w czasie burzliwej historii ostatnich wieków nie zawsze się odbyło, stąd obecna liczba - 370.
Uczestnicy pielgrzymki wyruszyli w czwartek rano z gliwickiej katedry. Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, podzielonych na dziesięć grup 1327 osób wędrowało 3-4 dni (w zależności od miejsca wyruszenia), pokonując średnio ok. 130 km. Najmłodszą uczestniczką była 10-miesięczna Łucja, a najstarszym - 84-letni pan Alfred.
Kierownik pielgrzymki ks. Bernard Plucik powiedział, że tak jak większość tegorocznych pielgrzymek, tak i gliwicka wędrowała pod hasłem obchodzonego obecnie w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, a także w ramach dziękczynienia za 1050. rocznicę chrztu Polski i zakończone niedawno w Krakowie Światowe Dni Młodzieży.
"Ale nam towarzyszy jeszcze jeden temat, bo w tym roku przypada 390. rocznica pierwszej ślubowanej pielgrzymki z Gliwic na Jasną Górę w 1626 r., wydarzenia oblężenia Gliwic i cudownego ocalenia przez Matkę Bożą" - dodał ks. Plucik.
Sztandar z wizerunkiem Matki Bożej broniącej Gliwic znajduje się wśród wielu historycznych sztandarów w Sali Rycerskiej. "Pierwszy spłonął, drugi zaginął, a trzeci wisi na Jasnej Górze" - zaznaczył ks. Plucik.
W sobotę na Jasną Górę przybyła także 40. Piesza Pielgrzymka Opolska. Jasnogórskie biuro prasowe podało, że w tym roku pod hasłem "Od źródeł Chrztu i Miłosierdzia do nowego życia" wędrowało blisko 3 tys. osób.
Sierpień to na Jasnej Górze tradycyjny okres szczytu pielgrzymkowego. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach miesiąca do Częstochowy dotarło ponad 65 tys. pątników ze wszystkich zakątków Polski i z zagranicy. Według szacunków częstochowskiego magistratu, w sumie w sierpniu do sanktuarium przyjdzie ponad 110 tys. osób.
Pierwszy "szczyt" objął dni poprzedzające obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, drugi rozpocznie się wkrótce - na kilka dni przed odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej (26 sierpnia). W tym czasie do sanktuarium codziennie wchodzi od kilku do kilkunastu dużych grup pielgrzymów, liczących nawet kilka tys. pątników.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.