W Indiach rozpoczęły się w piątek trzydniowe obchody 140. rocznicy urodzin przywódcy indyjskiego ruchu narodowego Mahatmy Gandhiego. Na świecie obchodzony jest tego dnia międzynarodowy dzień bez przemocy.
Władze Indii postanowiły uczcić rocznicę m.in. działaniami zgodnymi z duchem nauczania Gandhiego: rozpoczęły program zwalczania przemocy wobec kobiet oraz wprowadziły w życie akt prawny ułatwiający dostęp do sądów w małych miejscowościach.
Prezydent USA Barack Obama wyraził w tym dniu podziw dla indyjskiego przywódcy duchowego, który swoje życie poświęcił sprawie sprawiedliwości, tolerancji oraz dążeniu do zmian w państwie poprzez opór bez stosowania przemocy.
Przydomek Mahatma, którym Gandhi jest zwykle określany, oznacza w sanskrycie "wielki duchem". Mohandas Karamachand Gandhi zginął z ręki hinduskiego fanatyka 30 stycznia 1948 roku w dziewięć miesięcy po uniezależnieniu się Indii od Imperium Brytyjskiego. 2 października, w dniu upamiętniającym jego narodziny, w Indiach obchodzone jest święto państwowe; jest to dzień wolny od pracy.
W piątkowych uroczystościach ku czci Gandhiego, które rozpoczęły się od międzyreligijnych modlitw w miejscu jego kremacji w Raj Ghat w Delhi, uczestniczyli przedstawiciele najwyższych państwowych władz. Prezydent Pratibha Devisingh Patil modliła się w miejscu narodzin Gandhiego w Kirti Mandir w stanie Gudźarat.
W Delhi odbył się koncert hinduistycznych pieśni religijnych, badżanów, dedykowany Ojcu Narodu, jak zwykle nazywa się Gandhiego w Indiach. Na terenach wystawowych w Delhi trwają natomiast trzydniowe targi z bogatym programem kulturalnym i edukacyjnym przeznaczonym m.in. dla uczniów.
W piątek wchodzi w życie akt prawny zapewniający powołanie w małych miejscowościach na terenie całego kraju około 5 tysięcy sądów mających rozpatrywać sprawy kryminalne i cywilne i ułatwić mieszkańcom Indii dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
Również od 2 października 2009 r. rozpoczyna się kampania na rzecz zapobiegania przemocy wobec kobiet, także przemocy domowej. W projekt ten, zaplanowany na pięć lat, zaangażowane są rożne organizacje, w tym samopomocowe grupy kobiet.
W prasie, oprócz tekstów rocznicowych, pojawiają się jednak także krytyczne komentarze dotyczące realizacji dziedzictwa Gandhiego we współczesnych Indiach. Według tych głosów, o ideach Ojca Narodu pamięta się głównie od święta.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.