Kardynał Paul Josef Cordes został doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uhonorowany kardynał to wielki przyjaciel ludzi młodych i wspólnot charyzmatycznych.
W uchwale Senatu KUL znajdujemy m.in. następujące uzasadnienie tego tytułu: "Jest on wyrazem najwyższego uznania za ogromny wkład w promowanie charyzmatów osób świeckich w Kościele oraz nowych ruchów i wspólnot przyczyniających się do odnowy życia chrześcijańskiego”.
Paul Josef Cordes urodził się 5 września 1934 roku w Kirchhundem - Nadrenia Westfalia. W 1955 roku złożył egzamin maturalny i rozpoczął studia uniwersyteckie w zakresie medycyny w Miinster. Po dwóch semestrach przeniósł się do seminarium duchownego w Paderborn. W 1961 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1972 r. Kard. Julius August Dopfner, ówczesny przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, mianował go sekretarzem Komisji Duszpasterskiej tej Konferencji. Rozpoczął się wtedy okres wytężonej współpracy z wielorakimi stowarzyszeniami, ruchami i różnymi instytucjami kościelnymi w Niemczech.
W marcu 1980 r. papież Jan Paweł II mianował go wiceprzewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich. Papież powierzył mu też pieczę nad Katolicką Odnową Charyzmatyczną i Drogą Neokatechumenalną. To on także był inicjatorem powstania Międzynarodowego Centrum Świętego Wawrzyńca, które stawia sobie za cel przyjmowanie młodzieży, przyjeżdżającej do Rzymu jako pielgrzymi. To tutaj właśnie swój początek mają Światowe Dni Młodzieży, a kardynał jest jednym z ich pomysłodawców.
Ważnym i znaczącym dziełem kard. P. J. Cordesa w życiu Kościoła jest promocja nowych ruchów i wspólnot kościelnych. - Osoby świeckie są nie tylko przedmiotem troski Kościoła, tymi, którym głosi się Słowo Boże, ale świeccy są czynnym podmiotem, są odpowiedzialni za głoszenie Słowa Bożego. Ta sprawa jest dzisiaj niezmiernie ważna. Trzeba bowiem uświadomić świeckim, że ich zadaniem jest żyć Słowem Bożym dogłębnie, a zarazem przekazywać je świadectwem swojego życia - podkreśla nowy doktor honoris causa KUL.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.