Katowice: Ruszyła kawiarenka naukowa dla dzieci

Dzieci ze śląskich świetlic środowiskowych z zapartym tchem śledziły w sobotę w Katowicach pokazy naukowców, którzy w przystępny sposób opowiadali o właściwościach powietrza. W ten sposób ruszył projekt "Kawiarnia Naukowa Dzieciom", popularyzujący naukę wśród dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

W trzech kolejnych edycjach - od soboty do grudnia przyszłego roku - dzieci ze śląskich placówek opiekuńczo-wychowawczych - będą uczestniczyć w widowiskowych pokazach naukowych i warsztatach. Sami też wykonają doświadczenia na własnoręcznie budowanych urządzeniach.

"Formuła spotkania znakomicie się sprawdziła. Widać było, że pokazy i warsztaty zafascynowały wszystkie dzieci, także te z nadpobudliwością czy problemami emocjonalnymi, które również uczestniczyły w spotkaniu" - powiedziała PAP współinicjatorka i koordynator projektu, Anna Leszczyńska-Rożek.

Pokazy przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Dzieci obejrzały m.in. powodujące kłęby dymu doświadczenia z ciekłym azotem i cieszyły się, gdy napełnione ciepłym powietrzem balony uciekały pod sam szczyt kopuły katowickiego Ronda Sztuki, gdzie odbyło się spotkanie.

Młodzi "naukowcy" usiłowali też oderwać od siebie dwa garnki, z których wypompowano powietrze i budowali armatki powietrzne z plastikowej rurki, butelki i kawałka tektury. Wszystko po to, by poznać właściwości powietrza. Podczas kolejnych spotkań w kawiarence tematem będą pozostałe żywioły: woda, ogień i ziemia. Hasło warsztatów to "Zabawa z żywiołami = nauka bez przymusu".

Już wkrótce katowickie spotkania mają być transmitowane w internecie, dzięki portalowi edukacyjnemu "Partnerstwo dla przyszłości". Materiały do spotkań z opisem doświadczeń będą zamieszczane w miesięczniku "Mały Gość Niedzielny".

Formułę spotkań dostosowano do możliwości dzieci. Po pokazach jest drugie śniadanie, a potem warsztaty w mniejszych grupach. Na koniec cyklu, czyli po czterech spotkaniach, uczestnicy otrzymają drobne nagrody i dyplomy ukończenia warsztatów. Zajęcia są za darmo. Druga edycja rozpocznie się 20 marca, trzecia 18 września przyszłego roku. W sumie w trzech edycjach weźmie udział ok. 120 osób.

Kawiarnię naukową uruchomiło Stowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa, organizujące także spotkania popularnonaukowe dla dorosłych. Inicjatorzy projektu to Anna Leszczyńska-Rożek i dr Tomasz Rożek, zwycięzca (ex aequo) IV edycji konkursu "Popularyzator Nauki", zorganizowanego przez serwis "Nauka w Polsce" Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
21°C Środa
rano
wiecej »