Premier Beata Szydło wraz z premierem Rumunii Dacianem Ciolosem spotkali się z przedstawicielami polskiej mniejszości w Domu Polskim w Nowym Sołońcu na rumuńskiej Bukowinie.
Szydło powiedziała, że jest wzruszona tym, iż na Bukowinie "znajduje się kawałek Polski". Podziękowała premierowi Rumunii, że stwarza warunki, które pozwalają zachować polską tradycję i język. "W waszych sercach jest Polska. Mówicie po polsku, kultywujecie polską tradycję i kulturę. Chcę Wam za to podziękować" - zwróciła się do zgromadzonych Polaków premier Szydło.
"Dla nas polityka wspierania Polonii na świecie, tych wszystkich miejsc, inicjatyw, organizacji, które kultywują polską tradycję i język wśród rodaków mieszkających poza granicami Polski, jest bardzo ważna. Będziemy was wspierać, pomagać wam, uczyć się od was polskości, miłości do ojczyzny" - powiedziała.
Premier Ciolos mówił o długoletniej współpracy Polaków i Rumunów. "Obecnie relacje między naszymi krajami są na jednym z najwyższych szczebli. Świetnie współpracujemy, ciągle zacieśniamy współpracę. Rumunia jest przyjacielem Polski. Ta przyjaźń nie jest jedynie deklaratywna, nie zależy od okoliczności, jest trwała" - oświadczył.
Mieszkańcy Nowego Sołońca wręczyli Beacie Szydło ikonę. Premier obejrzała program artystyczny, m.in. tańce ludowe, wysłuchała pieśni patriotycznych w wykonaniu polskiej młodzieży i dzieci.
Według szacunków Związku Polaków w Rumunii w tym kraju żyje ok. 7 tys. osób polskiego pochodzenia. Głównym skupiskiem ludności polskiego pochodzenia jest okręg Suczawa (południe historycznej Bukowiny), gdzie mieszkają potomkowie migracji rolniczej i zarobkowej. Pozostałe ośrodki rumuńskiej Polonii to Bukareszt, Jassy i Konstanca.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.