Życiu Kościoła i wyzwaniom duszpasterskim w regionie Amazonii poświęcone jest spotkanie przedstawicieli 14 episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Zostało ono zorganizowane w Manaus przez Radę Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM).
W kończącej się 4 października debacie uczestniczy 16 świeckich, 4 siostry zakonne, 16 kapłanów i 30 biskupów pochodzących z krajów regionu Amazonii. Obok Brazylijczyków obecni są przedstawiciele Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Wenezueli reprezentujący poszczególne konferencje biskupie, duszpasterstwa społeczne, krajowe Caritas oraz organizacje obywatelskie zaangażowane w Amazonii.
Mówiąc o regionie Amazonii metropolita Manaus wskazał, że boryka się on z bardzo zróżnicowanymi wyzwaniami. Abp Luiz Soares Vieira wymienił m.in. niepokojące skutki szybko postępującego procesu urbanizacji.
Sekretarz Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej CELAM zauważył, że obecne spotkanie jest odpowiedzią na wyzwania przedstawione w trakcie V Konferencji Generalnej Biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która w 2007 r. odbyła się w Aparecidzie z udziałem Benedyktem XVI. Bp José Leopoldo González przypomniał, że w dokumencie końcowym wyrażono wielkie zatroskanie o ewangelizację w tym ważnym regionie kontynentu, jakim jest Amazonia.
Uczestnicy konferencji w Manaus spoglądają na rzeczywistość Amazonii z różnych punktów widzenia: naukowego, biblijnego i teologicznego. Celem spotkania jest wypracowanie wspólnej linii pracy duszpasterskiej w Amazonii, która by jednocześnie odpowiadała tak na globalne wyzwania tego regionu, jak i na problemy stojące przed partykularnymi Kościołami działającymi w Amazonii.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.